Finansijsko izvještavanje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Finansijsko izvještavanje". Rad ima 29 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


U V O D
Finansijsko izvještavanje,tj. finansijska analiza je najvažniji deo svakog ozbiljnog biznis plana. Iz njega moraju proizilaziti sve pretpostavke za razvoj posla koji se počinje.
Iako po svom položaju u stranicama biznis plana zauzima poslednju četvrtinu, finansijska analiza je prvo što će svaki ozbiljan investitor pogledati u tekstu. Sam stil prezentacije podataka, samim tim, mora biti čist i jasan. Ne pravi se izveštaj za finansijsku policiju već za nekoga ko će biti ili partner ili poverenik određenog preduzeća, tj. preduzeća za koje se radi revizija. Cifre moraju biti pregledne, u tabelama, a važniji podaci izraženi jednostavnim grafikonima. Iako postoji barem deset različitih segmenata finansijske analize, tri se izdvajaju kao najvažnija i obavezna. To su bilans stanja, bilans uspeha i "keš flou" (protok gotovine).
Bilans stanja-Ovaj prikaz je klasičan računovodstveni prikaz "lijeve i desne strane". Na lijevoj strani tabele obično se prikazuju sredstva, a na desnoj obaveze. Lijeva i desna strana kao krajnji rezultat, tj zbir svih tačaka, moraju da imaju istu cifru. Ukoliko nemaju, to je znak da se nije obračunao ili neki trošak ili neka zarada. U sredstva spadaju gotovina i potraživanja, ali i nekretnine i osnovna sredstva, kao i zalihe i eventualni gubici. Obaveze obuhvataju sva tekuća i buduća plaćanja, zajmove, osnovni kapital i zadržane zarade. Bilans stanja se takođe pravi za svaku godinu u biznis planu.
Keš flou-Izveštaj o gotovinskom toku, kako se "keš flou" zove u našem računovodstvu, zbirno pokazuje sve ulaze i izlaze gotovine u toku poslovanja preduzeća.. Dakle, tu su prikazani svi troškovi i svi prihodi, razvrstani u nekoliko kategorija. Ova projekcija može se raditi i za cijeli period pokriven biznis planom ali, pošto se podaci iz nje koriste u izradi bilansa, preporučljivo je da se ide postupno,godinu po godinu.
Projekcija prodaje-U tabeli projekcije prodaje treba jednostavno, mesec po mesec, prikazati koliko predviđate da ćete prodati svojih proizvoda i usluga i po kojim cenama. Ova predviđanja, naravno, zavise od istraživanja tržišta, marketinga, ciljne grupe i teritorije koju pokrivate, investicija, kapaciteta i kvaliteta proizvodnje, sezone i uopšte svih segmenata koje smo ranije pokrili u biznis planu. Ukoliko, recimo, u šestom mesecu od početka prodaje ulažete nova sredstva, rezultat u prodaji mora da se pokaže u ovoj tabeli. Ukoliko prodajete sladoled, morate realno prikazati zimsku prodaju i rezultate alternativnih rešenja ,koje ste ranije ponudili u tekstu.Najbitnija stvar pri izradi finansijske analize, pored toga da se sve brojke poklapaju, jeste da ona izlazi iz svega što ste opisali u ostatku biznis plana, a da opet budemo svesni da je sama analiza osnov za traženje novca ili podrške za projekat koji se radi.
MEĐUNARODNI RAČUNOVODSTVENI STANDARDI
Kod finansijskog izvještavanja od 2003. g. primjenjuju se svi standardi.To su:
IAS 1: Presentation of Financial Statements – MRS 1 Prezentacija računovodstvenih iskaza (revidiran 1997);
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET