Hrestomatija nezavisne revizije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Hrestomatija nezavisne revizije". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD:
S obzirom na današnje okruženje, koje označava recesija i visok stepen nesigurnosti u poslovanju, javlja se potreba za adekvatnom kontrolom preduzeća kao i celokupnog javnog sektora koji su izloženi velikom broju rizika.
Da bi u takvom okruzenju preduzeća osigurala rast i razvoj, kao i opstanak na tržištu nužno je uspostavljanje kvalitetnog procesa upravljanja rizicima. S obzirom da je to vrlo složen i komplikovan proces, od menadžera preduzeća zahteva se pre svega stručnost. Iz tog razloga u današnjim savremenim uslovima poslovanja interna revizija je postala značajan instrument poslovnog odlučivanja.
Menadžment savremenog privrednog društva suočen je sa potrebom donošenja poslovnih odluka u vezi sa ostvarenjem poslovnih ciljeva. Sistem internog nadzora koji uključuje sve mere pažnje usmerene sprečavanju grešaka prekomernih troškova i prevare, proverava i obezbeđuje pouzdanost informacija.
Ključni zadatak internog nadzora jeste da kontroliše sve delove preduzeća da li dosledno redukuju poslovnu politiku usvojenu na početku poslovnog perioda kao i da o tome podnose informaciju menadžmentu privrednog društva. Za pojačano interesovanje za uspostavljanje internog nadzora razlog više su i prisustvo nelojalne konkurencije, povećane konkurencije i erozije poslovnog morala.
1.
NASTANAK REVIZIJE
Pra počeci revizorske službe nalaze se već krajem XVIII veka u Engleskoj koja se smatra kolevkom revizije. Vremenom se širila i u drugim državama. Prve revizije su rađene za zadruge, dok se mnogo kasnije pristupilo organizovanju i za nezadružne privredne organizacije.
Danas su u svim razvijenim privrednim društvima velike potrebe za revizijom jer vlasnici preduzeća nisu u stanju svakodnevno pratiti i kontrolisati apsolutno sve aktivnosti sopstvenog preduzeća, te iz tog razloga angažujući ovlašćene revizore, oni se štite od potencijalnih manipulacija, a s druge strane su uspostavljeni mehanizmi postojanja materijalne odgovornosti revizora ukoliko se utvrdi nestručnost istih.
Kontrola i revizija su oblasti koje se u velikoj meri razlikuju, ali se i dopunjuju. Za uspešnost revizije je neophodna tekuća, solidna kontrola. Obe vrste delatnosti se mogu posmatrati sa mnogo aspekata, i prema njima izvršiti podela, jer su one same po sebi kompleksne i delatnosti koje obuhvataju sva područja poslovanja jednog privrednog sistema.
2.
Zahteve koje treba da ispune kontrola i revizija zavise od potreba korisnika njihovih informacija a mnoge od njihovih postupaka propisuju i zakoni. Revizija u osiguravajućim društvima se obavlja pod sličnim uslovima kao i kod drugih privrednih subjekata, osim što ima pojačanu kontrolu i nadzor koje vrši Narodna banka Srbije.
3.POJAM I ZNAČENJE REVIZIJE
Poznato je kako su finansijski izveštaji temeljna podloga i polazište za analizu poslovanja preduzeća. Prema tome, revizija podrazumeva organizovanu aktivnost kojom se naknadno ispituju finansijski izveštaji i informacije koje se odnose na preduzeće. Revizijom finansijskih izveštaja kao i korišćenjem kriterijuma za ocenu uspešnosti poslovanja preduzeća, računovodstvenim načelima, standardima, propisima i politikama želi se utvrditi objektivnost i realnost finansijskog položaja preduzeća.
Revizija se može definisati kao ponovni odnosno naknadni pregled poslovnih procesa i stanja.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET