Organizacija voznog parka | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Organizacija voznog parka". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

УВОД
Саобраћај је постојао откако постоји и човек само се осавремењавао и мењао облике (друмски, водени, жељезнички, телефонски...). Са становишта војних потреба саобраћај такође има велики значај. Живу силу, оружје, муницију и храну треба у што краћем времену доставити на одређено место.
Предности друмског транспорта су у томе што аутомобил као транспортна јединица не захтева много простора за смештај, лако се прилагођава околним приликама, има велику техничку еластичност кретања и савлађивања успона. Поред тога не захтева нарочите сталне инсталације (станице) и не зависи у потпуности од саобраћајнице (пута). То му омогућава да робу (путнике) пребаци од места производње до места уградње. Превозна брзина на кратким растојањима је велика што му даје извјесне предности у односу на друге врсте транспорта и сл.
ВОЗНИ ПАРК
Возни парк предузећа представља скуп свих транспортних средстава ауто – транспортне организације. При томе томе транспортна средства која су у саставу возног парка предузећа могу бити аутомобили, тегљачи и прикључна возила. Састав возног парка је најчешће хетероген, састоји се из возила различитих врста, марака и типова. Роба се транспортује на разним превозним путевима са различитим показатељима рада, у различитим условима експлоатације. Типизиран возни парк у овако различитим условима водио би сасвим сигурно ка опадању производности и порасту трошкова транспорта.
С друге стране типизиран возни парк је лакши за одржавање и оправке, што трошкове чини знатно мањим. Одржавање нетипизираног возног парка је отежано и праћено порастом трошкова.
При експлоатацији моторних возила да би се могао упоредити рад возила у возном парку, возила се могу разврстати у групе које имају иста техничко – експлоатациона својства и чије техничко стање приближно уједначено. Возила се, по правилу, разврставају у групе по функцији марке и типа возила, години производње, корисној носивости, намени товарног простора, условима експлоатације и слично.
Рад возног парка
За рад возног парка потребно је:
- саобраћајно средство
- квалификовано особље (руководиоц одржавања и организације рада)
- путна мрежа
- снабдевање горивом, мазивом, пнеуматицима и резевним дјеловима
- одржавање, гаражирање и одговарајућа опрема
Транспортна средства једне радне јединице називамо возни парк. Често сусрећемо и назив инвентарски возни парк То је збир свих саобраћајних средстава која се налазе на инвентарском списку радне јединице као основна средства. Сваког дана рад возног парка морамо пратити и планирати за наредни период тј. мора се пратити реализација рада возног парка по данима (месецима, годинама) и плану.
Основни циљ службе која планира и прати рад возног парка треба да буде усмерен на што боље искориштење:
- расположивих капацитета
- расположивог времена за превоз
- пређеног пута и
- носивости тј. утоварног простора.
Овим се постиже већа производност возног парка а смањују трошкови превоза, одржавања и времена рада итд. Добрим организовањем (возила, возачи и организатори) могу много да допринесу повећању продуктивности возног парка.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET