Putevi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Putevi". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


САДРЖАЈ
УВОД ............................................................................................. 3
ЖЕЉЕЗНИЧКИ САОБРАЋАЈНИ ПУТЕВИ .............. 5
1.1 Појам жељезничкогсаобраћајног пута ... ............ 5
1.2 Коришћење жељетничких путева у
међународном саобраћају ....................................... 6
1.3 Безбиједност жељезничких саобраћајних
путева ........................................................................ 7
Имовинско-правни режим жељезничких
путева.......................................................................... 8
ПУТЕВИ ДРУМСКОГ САОБРАЋАЈА .......................... 9
Појам друмског саобраћаја ..................................... 9
Коришћење путева у међународном саобраћају.. 9
Безбиједност путева у друмском саобраћају.........11
Имовинско-правни режим путева у друмском
саобраћају .................................................................. 12
3. ПУТЕВИ ВАЗДУШНОГ САОБРАЋАЈА ..................... 13
Појам ваздушног саобраћајног пута .................... 13
Коришћење путева у међународном ваздушном саобраћају ................................................................. 14
Безбиједност ваздушног саобраћајног пута ........ 16
Имовинско-правни проблеми ваздушних
путева ........................................................................ 17
4. ЗАКЉУЧАК......................................................................... 17
5. ЛИТЕРАТУРА..................................................................... 18
УВОД
Саобраћајне путеве можемо да дефинишемо као одређен, ограничен дио простора који служи кретању саобраћајних средстава.
Саобраћајне путеве, према њиховим физичким особинама можемо подјелити на природне или неизграђене и вјештачке или изграђене саобраћајне путеве. Саобраћајни путеви дјеле се и на међународне и националне. На отвореном мору и ваздушном простору изнад тог мора не постоји национална већ међународна јуриздикција, па ти путеви су међународни, док су сви остали национални. Подјела саобраћајних путева на природне и вјештачке је од физичког значаја. То је техничка подјела, без правног значаја јер и једни и други морају да буду „одређени и ограничени“, да би се сматрали путем у правно смислу, што се постиже посебним начином обиљежавања.
Значај саобраћајних путева је велики и као врста основног критеријума за међусобну подјелу појединих грана саобраћајног права.
Карактеристика копнених саобраћајних путева је да су то вјештачки, односно изграђени путеви. То обиљежје у цјелости је примјенљиво како на путеве друмског тако и на жељезничке путеве.
Када говоримо о воденим путевима онда имамо у виду поморске путеве као најзначајније природне путеве за одвијање и интеграцију свијетског саобраћаја и промета уопште. Међутим, међу водене путеве спадају и тзв. унутрашњи водени путеви, који су у највећем броју случајева природни (ријеке и језера), али могу да буду и вјештачки, односно изграђени (канали). Значај ових путева није мали, јер се ради о воденим путевима на копну, који допуњавају мрежу копнених путева правило је да је транпорт воденим путевима јефтинији, па отуда њихов велики економски значај у националној економици сваке државе и међу државама повезаним таквим путевима. Због тога, свака напресна и модерна економска политика из које треба да извире и одговарајућа саобраћајна политика, даје приоритет оспособљавању и изградњи система таквих саобраћајница било као конкурентске или комплементарне копнене саобраћајне инфраструктуре. Додатна значајна погодност јесте могућност директног повезивања са морским путевима за извођење јединствених ријечно-морских превоза, одговарајућом оспособљеношћу самих путева и употребом одговарајућих погодних саобраћајних средстава (ријечно-морски бродови).
Ваздушни путеви су потпуно природни и код њих не постоји потребе, а ни могућност одређених вјештачких корекција. Ови путеви су национални (над територијама појединих држава) и као што је већ речено, међународни-над отвореним морским простором.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET