Režim kretanja teretnih vozila na teritoriji grada Beograda | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Režim kretanja teretnih vozila na teritoriji grada Beograda". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SADRŽAJ
Strana
UVOD
1
VAŽEĆI REŽIM KRETANJA TERETNIH VOZILA NA TERITORIJI GRADA BEOGRADA
2
TRASA “KRUŽNOG PRSTENA”
2
VREMENSKA OGRANIČENJA
3
POTPUNA ZABRANA KRETANJA
3
POSEBNE DOZVOLE
4
OSTALE ULICE
4
SPECIJALNE GRUPE VOZILA
5
DODATNE ODREDBE
5
ZAKLJUČAK
6
LITERATURA
7
SPISAK ILUSTRACIJA
8
PRILOZI
9
uvod
Proces urbanizacije, prisutan još od početka civilizacije i stvaranja prvih gradova, a koji se intezivirao nakon industrijske revolucije, nikada nije prestao da zadaje niz problema na najrazličitijim poljima. Neprestanim rastom postojećih gradova, čak do te mere da se susedni spajaju u megalopolise, kao i transformacijom seoskih područja u gradska, dolazi do sve osetnijeg problema nedostataka prostora. Nagli porast koncentracije stanovništva u naseljima, neizostavno je praćen izraženijim potrebama za kretanjem u cilju obavljanja čovekovih osnovnih životnih aktivnosti. Uspešno funkcionisanje samog grada kao sistema zahteva adekvatnu povezanost njegovih funkcija i uspešno snabdevanje svih gradskih delova. Saobraćajne gužve na taj način pojavljuju se kao nezaobilazan problem svih savremenih gradova na planeti.
Beograd kao najveći grad u regionu beleži konstantan rast i razvoj koji se poslednjih godina, prestankom ratnog perioda pogubnog za ekonomiju i privredu u celoj zemlji, naročito intenzivirao. Porast broja stanovnika u gradu ogleda se u širenju granica horizontalno, ali i u visinu. Slobodan prostor mlađih gradskih opština popunjava se kako višespratnim stambenim objektima, tako i savremenim poslovnim prostorima i tržnim centrima visoke atraktivnosti. Starije gradske opštine, s druge strane, zahvaćene su trendom povećanja spratnosti, bilo nadgradnjom postojećih objekata, bilo rušenjem i ponovnom izgradnjom novih objekata. Istovremeno dolazi do poboljšanja ekonomske moći stanovništva, što je rezultovalo povećanjem stepena motorizacije i deficitom u prostoru za parkiranje ali i kretanje vozila.
Bitan faktor od uticaja na saobraćajne uslove u gradu jeste i snabdevanje gradskih funkcija. Beograd, kao veliki evropski grad, karakteriše širok spektar aktivnosti koje radi uspešnog funkcionisanja zahtevaju adekvatnu opslugu. Dostava se po pravilu obavlja komercijalnim vozilima koja svojim dimenzijama i osovinskim opterećenjem nisu uvek prilagodjena infrastrukturi. Problem je naročito izražen u centralnoj gradskoj zoni, gde su odavno iscrpljene mogućnosti prilagođavanja istorijski nasleđenih ulica savremenim potrebama saobraćaja. Upravo iz tog razloga, pristupa se novom principu, regulativno-upravljačkim merama kojima se saobraćaj prilagođava postojećim uslovima u gradu.
Geografski položaj glavnog grada Republike Srbije takođe ne ide u korist, posmatrano s aspekta zastupljenosti teretnih vozila na gradskim ulicama. Beograd leži na raskrsnici puteva i predstavlja tranzitnu tačku robnih tokova od Zapadne do Istočne Evrope, Male Azije i Bliskog istoka. Usled slabe kontrole i neadekvatnog sankcionisanja od strane domaćih organa reda, vozači kamiona na ovim relacijama neretko biraju da baš u Beogradu naprave pauzu ili čak i prenoće, pri čemu vozila parkiraju na svim njima pogodnim mestima.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET