Servisiranje kočionog cilindra | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Servisiranje kočionog cilindra". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Uvod
Sa aspekta bezbjednosti saobracaja, uređaj za zaustavljanje je jedan od najvažnih uređaja na motornom vozilu. Zadatak uređaja za zaustavljanje je veoma kompleksan, a da se takvi zahtjevi ispune, na vozilu se ugrađuju kočioni sistemi:
1. Radna kočnica
2. Pomoćna kočnica
3. Parkirna kočnica
Vozač, rukom ili nogom djeluje na komandu i na taj način se realuzuje kočenje. Aktiviranjem sistema za kočenje nastaje trenje između pokretnih i nepokretnih elemenata kočnice. Kinetička energija vozila se pretvara u toplotnu energiju, koja se oslobađa zbog radne sile trenja nepokretnih i pokretnih elementa izvrsnog mehanizma kočnice. Ostvareni moment kočenja zavisi od angažovanog momenta sile prianjanja između pneumatika i podloge. Angažovana vrijednost sile prijanjanja zavisi od stanja pneumatika, karakteristike podloge, vlažnosti podloge, brzine kretanja i dr.
Nekada su žičane pletenice (sajle) ili polužje prenosili pritisak vozačeve noge na papučicu kočnice do samih kočnica. Tada je bilo teško i nepouzdano podešavanje jednakih sila kočenja na svim točkovima. Tako se vrlo brzo prešlo na hidraulični prenos sile s papučice na kočnice. Tečnosti se naime ne mogu sabijati, a svaki spoljnji pritisak jednakomjerno prenose na sve strane. Ako pomoću klipa na jednoj strani hidrauličnog kočničkog uređaja uzrokujemo pritisak, tečnost će prenijeti pritisak na klip na drugom kraju uređaja, koji se pomakne i uključi kočnicu. Ako je drugi klip veće površine nego prvi, sila se povećava. Sila na drugom klipu je onoliko puta veća koliko je puta njegova površina veća od površine prvog klipa. Međutim, po fizičkim zakonima zato drugi klip pređe za toliko kraći put. Na primjer: ako je površina drugog klipa tri puta veća od površine prvog klipa (koji stvara pritisak), sila na drugom klipu se utrostručuje, ali zato drugi klip pređe samo trećinu prvog klipa. Mjerama kočnih cilindara i klipova može se tačno odmjeriti sila kočenja. U automobilima silu s papučice nožne kočnice prenosi tečnost, dok je u ručnoj kočnici, za koju nije potrebna takva tačnost, ostao mehanički prenos, obično užetom (sajlom). Pritisak na papučicu hidraulične kočnice djeluje na klip u glavnom kočnom cilindru. Klip pritišće na kočionu tečnost koja preko kočnih cijevi prenosi pritisak do cilindara za svaki pojedini točak. Podni ventil u glavnom cilindru osigurava da i nakon oslobađanja papučice kočnice u cijevima ostane lagan pretpritisak koji sprječava ulaženje vazduha. Kad papučica kočnice miruje, glavni je kočni cilindar povezan s posudicom iz koje uvijek može doticati tečnost za kočenje. Zadatak te posudice je da nadoknadi manje količine tečnosti ako ona negdje iscuri, a prije svega da osigura izjednačenje pritiska pri promjenama temperature. To znači da je potrebno povremeno pregledati nivo tečnosti za kočenje u posudici za izjednačavanje. Većina automobila ima dvokružne kočnice: dvije instalacije za kočenje, odvojene za svaki par točkova posebno ili na neki drugi način. Svaki kočnički krug ima svoj glavni cilindar. Dvokružni kočnički sistem osigurava dovoljnu silu kočenja, čak i kad jedan krug otkaže.
1. Sistem za aktiviranje kočionog mehanizma (prenosni mehanizam)
Sistem za aktiviranje kočionog mehanizma služi da, prilikom komande od strane vozača, razmakne kočione papuče koje se tada priljubljuju uz doboš ili disk, te na taj način vrše kočenje vozila.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET