Servisni pregled sistema za hlađenje motora | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Servisni pregled sistema za hlađenje motora". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 1. UVOD
Motor sa unutrašnjim sagorjevanjem koji pokreće skoro sve automobile radi na principu »unutrašnjeg sagorjevanja«. Prilikom sagorjevanja smješe vazduha i goriva u motoru razvija se velika toplota - dovoljna da za 10 minuta istopi blok motora težak 50 kilograma. Pri normalnoj brzini temperature u cilindrima mogu da dostignu čak 2000° C, dok na vrhu klipova mogu da budu oko 3000° C.
Sistem za hlađenje održava motor na optimalnoj temperaturi. Temperatura se reguliše na dva načina - hlađenjem vazduhom i hlađenjem vodom. Najčešći su sistemi za hlađenje vodom.
Za svaki automobilski motor postoji optimalan raspon temperature pri kojoj najbolje radi. Bez efikasnog sistema za hlađenje, motor bi za nekoliko minuta bio uništen od sopstvene toplote. S druge strane, izvjesna količina toplote potrebna je za zagrijavanje smješe vazduha i goriva radi boljeg sagorjevanja u cilindrima. Značaj regulisanja temperature najbolje se uočava po neravnomjernom radu hladnog motora.
Blok motora koji se hladi vodom šupalj je oko cilindara. Taj prostor ispunjen je tečnošću za hlađenje koja okružuje cilindre. Tečnost za hlađenje se zatim vraća u blok motara gdje preuzima toplotu od cilindara i odvodi je u hladnjak.
Termostat, ventil koji reaguje na toplotu, prati strujanje tečnosti i određuje temperaturu motora. Termostat se otvara i zatvara prema promjeni temperature tečnosti za hlađenje do.koje dolazi usled promjena uslova vožnje i vremenskih prilika.
U početku se kao tečnost za hlađenje motora koristila obična voda. Međutim, obična voda nije pogodna stoga što se smrzava, suviše lako isparava i može da ima koroziono dejstvo. Djelimičan rastvor vode i metil-alkohola sprečava da se tečnost za hlađenje zimi smrzne, a ako se dodaju i sredstva za sprečavanje korozije, otporna je i na koroziju. S obzirom da alkohol snižava tačku ključanja od 100 ˚C na 78 ˚C i isparava, najbolje rješenje predstavlja trajni antifriz. Antifriz se sastoji od etilen-glikola i aditiva kao sto su sredstva za sprječavanje korozije i dr. U rastvoru sa vodom (1:1) antifriz izdržava temperature od -40˚ C do l30˚ C. Savremeni sistemi za hlađenje sa trajnim antifrizom rade veoma dobro i stoga im se obično obraća malo pažnje. Međutim, nijedan antifriz ipak nije vječan s obzirom da se aditivi troše.
2. Zadaci i karakteristike sistema za hlađenje
Od toplotne energije nastale u motorima sa unutrašnjim sagorjevanjem samo se jedna četvrtina pretvori u koristan rad. Preostalu toplotu treba odvesti i to tako da se nijedan dio motora ne pregrije.bPri vazdušnom hlađenju vjetar u toku vožnje ili vazduh koji pokreće ventilator struji oko rashladnih rebara na spoljašnjoj strani glave i cilindra. Pri hlađenju vodom su zidovi motora oplakivani rashladnim sredstvom, a to je obično voda sa raznim dodacima.
Glavni sastavni djelovi savremenog hlađenja vodom su:
vodeni prostori koji okružuju vruće dijelove motora
hladnjak, koji toplinu rashladne vode predaje vazduhu,
ventilator, koji pokreće vazdušnu struju kroz hladnjak,
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET