Tehnika i organizacija transporta u špediciji po vidovima saobraćaja | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tehnika i organizacija transporta u špediciji po vidovima saobraćaja". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U SARAJEVU
FAKULTET ZA SAOBRAćAJ I KOMUNIKACIJE
SARAJEVO
SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA ŠPEDITERSKO POSLOVANJE
Tema: Tehnika i organizacija transporta u špediciji po vidovima saobraćaja
Sarajevo, oktobar 2009. godine
Sadržaj
1. Uvod 2
2. Pomorski, cestovni, zračni i riječni špediteri 3
3. Špedicija i špediteri u kombiniranom transportu 5
4. Špedicija i špediteri u multimodalnom transportu 6
5. Transformacija međunarodnog klasičnog špediterskog operatora u međunarodnog špeditera kao logističkog operatora 7
6. Logističke mreže i špediteri 8
7. Transportnologistička špedicija i transportnologistički špediteri 10
8. Zaključak 12
Literatura 13
1. Uvod
Glavna zadaća špeditera postaje optimalno organiziranje prijevoznih procesa kako bi roba bila u pravo vrijeme na pravom mjestu u pravom stanju kod korisnika – čime se povećava korisna vrijednost i upotrebna vrijednost robe.
Zahtjevi za kvalitetnim logističkim servisom, elektronička obrada i prijenos podataka, JIT - Just in Time, stalni porast volumena i intenziteta razmjene dobara uvjetuje promjenu klasičnog špediterskog operatora u ulogu logističkog špediterskog operatora.
Dakle, špediter kao logistički operator organizira i u potpunosti upravlja organizacijom transportnih procesa kroz sve vidove saobraćaja i zauzima jednu od ključnih pozicija u povezivanju brojnih aktera unutar transportnologističkih mreža raznih nivoa. Njegova uloga je posebno naglašena u organizaciji multimodalnog transporta gdje posebnu pažnju u tom pogledu privlači pomorski odnosno lučki špediter (najviša funkcija u kojoj se danas javljaju klasični međunarodni špediteri - mega i srednji - je operator multimodalnog transporta tj. MTO-Multimodal Transport Operator). Kroz naredno izlaganje će, pored ostalog, biti općenito razmatrana organizacija transporta kod nekih od temeljnih vidova međunarodne špedicije (međunarodnih špeditera), špediteri u logsitičkim mrežama (općenito) te transportnologistička špedicija i transportnologistički špediteri...
2. Pomorski, cestovni, zračni i riječni špediteri
Važnost pomorske špedicije, morksog brodarstva i djelatnosti morskih luka proizilazi iz važnosti mora: more kao prometn put ima monopolni položaj u odnosu na kopnene puteve, jer jedino more omogućava veći, intenzivniji i obimniji rovb+bni promet između pojedinih kontinenata, kopna i otoka, odnosno otoka i kopna te otoka međusobno,more je najjeftiniji prometni put (u pomorskom prometu cijena prijevoza je i do 50% niža nego u željezničkom i cestovnom prometu...).
Svjetski transportni (prometni) sustav je ispresjecan gustom mrežom morskih, kontinentalnih i zračnih puteva, koji se međusobno dopunjuju, iako se njihovi interesi često sukobljavaju, ali svi ti prometni putevi na svim kontinentima su usmjereni prema moru, odnosno završavaju u morskim lukama.
Međunarodni pomorski ili lučki špediter je privrednik, pravna ili fizička osoba koja se isključivo ili pretežito i u obliku stalnog zanimanja baviorganizacijom otpreme, dopreme i provoza nalogodavateljeve robe morskim brodovima te drugim propisanim ili uobičajenim sredstvima u pomorskom prometu.
Lučki špediteri izvršavaju svoje brojne poslove, odnosno organiziraju brojne manipulacije na morskim lukama (uskladištenje robe, istovar, utovar, pretovar, rastiranje, signiranje, pakovanje, te sklapanje ekonomskih pravnih odnosa s brodovima, skladištima, osiguravajućim kućama, carinskim i sanitarnim veterinarskim i dr. sudionicima u prometnom sistemu) s ciljem da koordiniranjem rada svih sudionika u otpremi i dopremi robe ubrzaju te radnje i da smanje prijevozne troškove na najmanju moguću mjeru. U tom kontekstu, lučki špediteri mogu vrlo bitno uticati na sigurno, stručno, brzo i ekonomično izvršenje poslova svih sudionika u prometu robe morskim putem.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET