Institucija braka | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Institucija braka". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Велика разноликост породичних модела постала је свакодневна црта нашег времена. Људи данас мање ступају у брак него што је то раније био случај, а и када се на то одлуче то чине у каснијим годинама. Стопа развода се знатно повећала самим тим и број породица са једним родитељем, тако да су реконституисане породице постале све чешћа појава. Оне се образују кроз ступање у нови брак или кроз нове односе у које се укључују и деца из претходних бракова. Укратко, свет породица и бракова веома се разликује од оног пре педесет година, што је довело до драстичних промена у карактеру институције породице и брака. Израз ,,однос' ( очекивања људи у односима са другим људима) примењен на лични живот почео је шире да се употребљава тек пре двадесет или тридесет година као и сама идеја да у личном животу постоји потреба за интимношћу или приврженошћу другоме.Да би један однос опстао мора се придобити поверење друге особе и тај однос све више зависи од међусобне сарадње и комуникације међу учесницима при чему је емоционална комуникација постала централна. Ове промене односе се на друштво широм света , али не у једнакој мери. На западу су промене много веће и чешће него на истоку. Али далеко од тога да се на истоку могу занемарити. На пример, у Кини стопа развода је ниска у поредјењу са западом, али се брзо повећава што је такодје захватило и остале азијске земље у развоју. Индустријализацијом и глобализацијом ове промене узимају све веће размере. Брак се посматра као уговор о раду који и жена и муж могу прекинути када год то желе.Државе покушавају да заштите традиционалне обрасце брака, који данас опстају само у сеоским и неразвијеним областима. Али и млади који су у брак ступили на основу традиционалних образаца, на основу којих немају велика права у изражаванју својих личних жеља и очекивања, користе модерне обрасце да те бракове раскину.
КЉУЧНИ ПОЈМОВИ
ПОРОДИЦА - група особа које су директно сроднички повезане при чему одрасли чланови преузимају одговорност за бригу о деци
Породица настаје заснивањем брака и представља примарну заједницу, јер је прва, најважнија и најприснија људска скупина.
СРОДНИЧКЕ ВЕЗЕ (Сродство) – везе које се успоставлјају или путем брака или кроз низове потомака који повезују крвне сроднике(мајка, отац, брат, сестра)
Постоји :
- крвно, односно природно сродство
- тазбинско сродство(настаје удајом или женидбом)
- адоптивно сродство(настаје усвојењем)
- духовно сродство(кумство, побратимство)
Заснива се на забрани родоскрвнућа(инцест-табу), која је једна од првих и универзалних друштвених норми и културних творевина која раздваја људску друштвену групу од животињског чопора.
БРАК – друштвено призната и дозвољена веза између двоје одраслих особа супротног пола
Када двоје људи ступи у брак они постају сроднициједно другоме, али брачне везе повезују један шири круг сродника. Родитељи, браћа, сестре, постају сродници и једног и другог партнера у браку.
НУКЛЕАРНА ПОРОДИЦА – пар одраслих људи који са својом или усвојеном децом живе у једном домаћинству
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET