Kič i šund kao pojava masovne kulture | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kič i šund kao pojava masovne kulture". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


КИЧ И ШУНД КАО ПОЈАВА МАСОВНЕ КУЛТУРЕ
 
Увод 
"Ништа није ново под сунцем" (Библија)
Наравно и ова тема не представља неко епохално откриће, али треба напоменути и то да сви људи рођени под тим истим сунцем нису исти, па и њихова становишта и мишљења.
Пошто је потпуни назив овог семинарског рада Кич и шунд као појавe масовне културе, прво да се мало осврнемо на појам масовне културе. "Масовна култура није појава новијег датума. Мада је послератних година доживела посебну интензификацију постепено се развијала најмање два века. Настала је као споредни производ индустријске револуције, упоредо са индустрализацијом и урбанизацијом. Масовна култура се идентификује с вулгарном културом најнижег нивоа."
Колико пута смо само чули: "Какав је ово кич, па ово је без икаквог укуса"? Колико пута смо само прошли градом и угледавши неке запрепашћујуће рекламе, излоге, палкате стали у чуду? Свакодневно се срећемо са тим на телевизији гледајући разне спотове, емисије забавног типа, сада популарне шпанске серије које су преплавиле наше просторе, сав тај гламур у нарочито фолк и народњачким емисијама са милион боја, некoм симболичном публиком и сл. Колико пута свако од нас прочита неку књигу периферног аутора или пак љубавни роман са добро познатим завршетком препун "отрцаних" фраза. Наравно незаобилазни су разни часописи, магазини, ситни приручници итд. А да не говоримо о данашњим" трендовима" које већина прати да би били у току збивања. Међутим, да ли смо се запитали откуд све то потиче, како се родило то одсуство укуса, у не само нашој култури, већ широм свијета, зашто се то уопште појавило, да ли је могуће искоријенити то "зло", а ако је могуће како то учинити?
Никада није сувишна додатна ријеч на тему кича и шунда, па ће стога и овај рад бити посвећен тој проблематици. Постоји мноштво литературе на ову тему и свким даном настаје све више. Мноштво је дефиниција, критика, лијепо описаних примјера из свакодневног живота . Стога ћу ја покушати да из тог изобиља одаберем неколико аутора и да уз помоћ њихових стручних мишљења објасним феномен кича и шунда.
Појам и неке дефиниције кича
"Између појмова кич и шунд постоји велика сличност, најчешће се они употребљавају у пару, али постоје и неке разлике. Кич би представљао комерцијалну замену за истинске културне и уметничке вредности, као и одређени начин живота људи, док би шунд био више везан за литературу и писану реч уопште."
"Кич је производ масовне културе у коме преовлађује негативни ефекат."    М. Илић     "Кич је зло у врједносном систему умјетности, распродаја идеала по сниженим цијенама."    Е. Фишер     "Кич је стар колико и сама умјетност."    Ф. Карпфен     "Кич је умјетничка слабост, естетско застрашивање, декоративни неуспјех."    К. Дешнер     "Кич је извјесно дјело достојно презира."    Л. Гиц Настанак кича и шунда
" Кич је у ствари немачки термин за популарну и комерцијалну уметничку и литерарну продукцију. Клемент Гринберг је прилично успешно објаснио друштвену и естетску страну кича и његову историју. Он је пошао од једне од основних поставки у социологији уметности, а према којој се ниједна уметност не може озбиљније развити без ослонца на њој одговарајућу публику. У случају да таква публика не постоји, појава која је у развоју ће је сама обезбедити."
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET