Klasici sociologije - Emil Dirkem i Maks Veber | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Klasici sociologije - Emil Dirkem i Maks Veber". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


TEMA: KLASICI SOCIOLOGIJE-EMIL DIRKEM I MAKS VEBER
SADRZAJ:
-UVOD
EMIL DIRKEM
-BIOGRAFIJA
-PREDMET I METOD SOCIOLOGIJE
-POJAM DRUSTVA
-DIRKEM O PODELI RADA
-DIRKEM O SOCIJALIZACIJI LICNOSTI
-DRUSTVENE USTANOVE
MAKS VEBER
-BIOGRAFIJA
-ZADACI SOCIOLOGIJE I POJAM RAZUMEVANJA
DRUSTVENOG DELOVANJA
-TIPOVI DRUSTVENOG DELANJA
-PODELA DRUSTVENIH ODNOSA
-POLITICKA ORGANIZACIJA DRUSTVA I
BIROKRATIJA
-VEBER I MARKSIZAM
UVOD
Sociologija, kao naucna disciplina sa odredjenim predmetom,metodom i zadacima koje proucava,ima kratku istoriju.Svoje daleke i uvazene pretece ima u starim grckim filozofima,misliocima,filozofima himanizma i renesanse,kao i u istoricarima,ekonomistima i pravnicima.
Sociologija postaje moderna nauka tek na prelazu i 19.u 20.vek sa delima njenih klasika:francuza Emila Dirkema(1857-1917) i nemca Maksa Vebera(1864-1920).Oni su na svoj nacin razlicito gledali na sustinu drustva i tako su uspostavili razlicite teorijske i metodoloske pristupe,koji se pojavljuju u savremenoj sociologiji.
EMIL DIRKEM
BIOGRAFIJA
Emil Dirkem se rodio u Epinalu,15.aprila 1858.godine.Poticao je iz
porodice rabina, a otac mu je umro dok je Dirkem jos bio mlad.1886-1887-je objavio prve svoje radove.Od 1887-1902 Dirkem je drzao nedeljno predavanja iz pedagogije i o drustvenoj nauci, a ta su predavanja kasnije postala prvi kurs sociologije u Francskoj.U to prvo vreme najvise uticaja na Dirkema su imali H.Spenser i O.Kont.
Umro je u Parizu, 15.novembra 1917.godine.
Predmet i metod sociologije
Dirkemovo shvatanje drustva je nastalo kao reakcija na redukcionizam,Spenserov biologizam i subjektivizam.Zbog toga se Dirkem oslanja na pozitivizam Ogista Konta.Centralni pojam Dirkemovog shvatanja je kolektivna svest koja za njega nije identicna sa individualnom svescu."Totalitet verovanja i sentimenata zajednickih prosecnom gradjaninu istog drustva oblikuje odredjen sistem koji ima svoj sopstveni zivot"-to se moze nazvati kolektivna ili zajednicka svest.*1
Dirkem je kolektivnu svest razmatrao u zavisnosti od drustvenih cinilaca,ali i kao transcendentalnu pojavu.Drustvo predstavlja skup cinjenica psiholoske prirode koje se razlikuju od onih "koje se desavaju u izdvojenim svestima"*2
Dirkem zakljucuje i da je "drustvena cinjenica,svaki,utvrdjeni ili neutvrdjeni nacin cinjenja,koji je u stanju da na pojedince vrsi spoljnu ponudu:ili jos koja je opsta i data u citavom drustvu,imajuci sopstveno postojanje nezavisno od njenih pojedinacnih ispoljavanja"*3
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET