Književno stvaralaštvo, kritika i književnost bosanskih Franjevaca | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Književno stvaralaštvo, kritika i književnost bosanskih Franjevaca". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U SARAJEVU
FAKULTET POLITIČKIH NAUKA SARAJEVO
ODSJEK :SOCIOLOGIJA
KNJIŽEVNO STVARALAŠTVO, KRITIKA I KNJIŽEVNOST BOSANSKIH FRANJEVACA
KNJIŽEVNO DIJELO: je odbljesak piščeve filozofije, njegovog mentalnog, moralnog, intelektualnog i obrazovnog nivoa, njegovog jezika i kulture njegovih namjera.
FORMA KNJIŽEVNOSTI: je vezana za jezičnost i pisanost svega jezičnog.
KNJIŽEVNOST NA LATINSKOM JEZIKU: je integralan dio franjevačke književnosti na prostoru Bosne i Hercegovine, njena osnovna funkcija i cilj je dijelovanje u pobožno odgojnom smislu.
Sarajevo,Maj 2009.godine
SADRŽAJ
Uvod.....................................................................................................................................1
Književno stvaralaštvo...........................................................................................................2
Hermeneutičko pitanje o istini književnosti..........................................................................2-3
Francuska nova kritika.........................................................................................................4.
Zaključak-
Knjževnost bosanskih franjevaca..........................................................................................5
UVOD
KNJIŽEVNO STVARALAŠTVO, I KRITIKA
Tumačenje za pisane predaje književnih tekstova, zbiva se kao preobražaj nečega stranog i mrtvog u potpunu istovremenosti prisnost.Razumijevanje predstavlja način bitka književnosti, ono hermenuetičko iskustvo u kojem dolazi do povratnog pretvaranja onog što se sabralo u pismu, zapisu.Pojam književnosti koji obuhvata svu književnu predaju toliko je širok i neodređen da nije kadar da povuče jasnu, iako svagda relativnu promjenjivu granicu između umjetnosti i duhovnohistorijskih znanosti. (Šarčević, 2005:55)
Književnost možemo odrediti i kao ukupnost predmeta i pravila ,tehnika i dijela čija je funkcija da institucionalizira subjektivnost.Postoje razni kritičari koji nameću svoje stavove ideje u vezi književnosti, jedan od njih je i Bart.Bartova knjiga Kritika i istina razjasnila je nekoliko pozicija u smislu književnosti.Predmete kulturne prošlosti treba stalno preispitivati i osvjetljavati ih kroz prizmu svakog novog vremena, što stara kritika ne čini.
Taj njegov konformizam proističe iz njegovih kritičkih mjerila :objektivnost, ukus i jasnoće koja su zastarjela i ne odgovaraju našem vremenu.Fenomen koji je otkrila nova kritika je posebno indikativan:kritika sve više traži uporište u raznim humanističnim naučnim disciplinama i opredjeljuje se za jedan ugao posmatranja.
Genetičkostrukturalistička metoda u historiji književnosti primjenjena je samo u jednom dijelu za koji mi smatramo da je jedina valjana metoda u humanističkim znanostima.Književna sociologija je usmjerene na sadržaj ima često anegdotski karakter i pokazuje se naročito operativnom i efikasnom kada proučava djela osrednjeg nivoa ili književne tokove, ali postepeno gubi svaki interes ukoliko pristupa velikim ostvarenjima.Tvrdnja o postojanju veze između velikih kulturnih dijela i postojanju društvenih grupa koje teže ka globalnom prestruktuiranju društva ili ka njegovom konzerviranju odmah eliminiše svaki pokušaj da se oni povežu s izvjesnim brojem drugih društvenih grupa, naročito s nacijom, generacijama, pokrajinama i porodicom.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET