Kontrakultura | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kontrakultura". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Univerzitet u Banjoj Luci
Fakultet političkih nauka
Studijski program: Sociologija
Predmet: Sociologija kulture
Semestar: III, 2009/ 2010
TEMA:
KONTRAKULTURA
( seminarski rad )
Mr Duško Trninić Banja Luka, januar, 2010 Mladenka Kaurin
UVOD
Kontrakultura se tumači kao „ rad podzemnog duha“. I ona nastoji da se razvija kao kritika zvaničnog kulturnog sistema, to je velika izdaja vladajuće kulture.
Čim zvanična kultura nešto zapovjeda, a u isto vrijeme i nešto zabranjuje, a to zabranjeno iskustvo je izvor novih uvida i vrijednosti.
Kontrakultura je društvena skupina koja radikalno i u potpunosti želi promijeniti društvo unutar kojeg egzistira. Njihov je kriterij borbe borba u svakodnevnom životu, je ne pripadnost ovoj ili onoj političkoj stranci, nego to kako dišeš, kako jedeš, kakav si sa svojim bližnjima, s curom ili s dečkom, kakav si sa svojim životinjama. Tvoja se revolucionarnost mjeri tvojim postupcima u svakodnevnom životu. Probaj promijeniti samog sebe ako misliš promijeniti cijeli svijet, tvrdili su hipici. Taj uvjet samopromjene kao uvjeta društvene promjene je i poslije ostao prisutan, naročito među zelenima i antiglobalistima. To je jedna kontrakulturna crta koja je od samih početaka bila više kulturološka nego politička.
KONTRAKULTURA
Mnogo je društvenih pojava koje su istoriji ljudskoga društva uticale na promjene do tada koje su čvrsto utemeljene na obrasce društvenog života. Među njima posebno mjesto u drugoj polovini 20.vijeka zauzima kontrakultura.
Kontrakultura ili protivkultura je radikalno negativna protok ultura, odnosno njen negativni aspekt. Ona zapravo predstavlja destruktivni pokret koji ima za cilj rušenje postojećih vrijednosti do kojih je društvena zajednica došla. Čini je skup vrijednosti, radikalno suprotstavljen glavnim vrijednostima dominantne kulture. Ona se sezalaže za drugačije načine života, drugačije oblike porodice, drugačije forme rada i „ne-karijerizam” kao način odnosa prema radu i životu. Početke teorije treba tražiti u čikaškoj školi koja se prva počela baviti urbanom kontakulturom. 50-ih godina javlja se teorija delikventne kontrakulture koja kaže da neko postaje delikventan tako što uči obrasce ponašanja uključujući se grupama u kojima se određuju obrasci koji su već postavljeni. 60-ih godina nastaju mnogi društveni pokreti. Klima u društvu bila je pogodna za nastajanje mnogih konrakultura. Kontakultura temelji se na muzičkom pravcu a to je kontrakultura navijača.
Elvis Prisley označava početak stvaranja kontrakulture, a do prave prekretnice dolazi 1965. godine kada se želi unijeti dualizam, tu spadaju umjetnost, svakodnevni žvot, kultura, politika. U doba pobuna postao je životni stil, i mladi su počeli stvarati vlastitu kontrakulturu. Rock kultura će se definisati i nastaće mnogo plemena. Slični pokreti nastali su i 80-ih godina, koji su u malim zemljama bili jako burni.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET