Kriminalitet | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Kriminalitet". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

FAKULTET ZA OBRAZOVANJE DIPLOMIRANIH PRAVNIKA I DIPLOMIRANIH EKONOMISTA ZA RUKOVODEĆE KADROVE
NOVI SAD
SEMINARSKI RAD
Predmet: Sociologija
Tema: Kriminalitet
Sadržaj
UVOD
Prema Izveštaju o radu Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije u 2003 god. izvršeno je ukupno 90.041 krivično delo i podnešeno krivičnih prijava protiv ukupno 50.428 lica što znači da je približno jedan posto punoletnih građana Republike Srbije izvršio barem jedno krivično delo, a čijim gonjenjem i sankcionisanjem se bavilo približno 550 javnih tužilaca i njihovih zamenika i do 1000 istražnih sudija i krivičnih pretresnih sudija na svim nivoima nadležnosti.
2. Stanje kriminaliteta u Srbiji danas
Navedeni podaci predstavljaju važan parametar za pokušaj da se pravilno odredi ambijent kriminaliteta u oblasti Informacionih tehnologija u Srbiji danas, kao i realan kapacitet države da se istom efikasno suprotstavi.
3. Kratak istorijat IT kriminala u Srbiji
Ova posebna vrsta kriminaliteta debituje na prostorima bivše SFRJ početkom osamdesetih godina prošlog veka kada se otkrivaju i gone prva krivična dela, a koja su za svoj cilj imala pribavljanje protivpravne imovinske koristi i to tako što su izvršioci zaposleni kao sistem administratori u javnim institucijama izmenama programskog koda uticali na izradu konačnih obračuna stanja na bankovnim računima ili obračuna ličnih dohodaka i time uvećavali svoje prihode. Naravno, ovi počeci informacionog kriminaliteta su pre predstavljali izuzetak nego pravilo, imajući u vidu da su računarski sistemi bili prevashodno i pretežno dostupni institucijama i preduzećima, tj. licima koja su bila zaposlena u istim, dok se u vlasništvu građana nalazio vrlo ograničeni broj računara namenjenih ličnoj upotrebi.
Početkom devedesetih godina stanje u informacionim tehnologijama u Srbiji se neznatno menja povećanjem broja ličnih računara i puštanjem u rad YUPAC mreže koja je imala mogućnost pristupa Internetu.
Informacioni kriminalitet doživljava svoj procvat praktično od sredine devedesetih godina i to iz nekoliko razloga od kojih su najbitniji sledeći:
broj računara u javnoj i ličnoj upotrebi se povećava zahvaljujući padu cena nabavke
pojavljuju se prva preduzeća koja počinju da se specijalizovano bave pružanjem usluga Internet pristupa (ISP ) građanima
ambijent sankcija Ujedinjenih Nacija prekida međunarodnu pravnu pomoć kao i saradnju policijskih organa, prevashodno saradnju sa Interpolom
zakonska regulativa ne priznaje informacioni kriminalitet kao posebni oblik kriminaliteta niti ga sankcioniše
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET