Nasilje u porodici | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nasilje u porodici". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Smjer
„PREDUZETNIČKI MENADžMENT”
Predmet
Socijalna psihologija
Tema
Nasilje u porodici
Nemanja Vucić
Banja Luka
Maj, 2012
Садржај
УВОД....................................................................................................3
Облици насиља у породици...............................................................4
Жртве насиља у породици.................................................................6
Динамика насиља у породици.........................................................12
Типови насилника.............................................................................13
Митови о злостављању.....................................................................14
Мјере заштите од насиља у породици............................................15
Закључак............................................................................................16
Литература........................................................................................17
1. УВОД
Насиље у породици је понашање којим један члан породице угрожава тjелесни интегритет, душевно здравље или спокојство другог члана породице. Насиље у породици је појам који се обично односи на насиље између супружника или супружничко злостављање, али такође може да се односи и на невjенчане интимне партнере или једноставно људе који живе заједно. Насиље у породици је феномен који је присутан у свим земљама свијета и у свим културама; људи свих раса, етнија, вјерских и политичких и сексуалних опредјељења, друштвених и културних нивоа и полова могу бити починитељи насиља у породици.
Скретање пажње јавности на насиље у породици отпочело је са појавом женског покрета, нарочито феминизма и покрета за женска права насталих седамдесетих година 20. вијека, чија је главна преокупација била решавање проблема претучених жена чији су агресори били њихови мужеви.
Породично насиље је присутно у свим историјским периодима, социјалним слојевима и у цијелом савременом друштву. Дуго породично насиље није сматрано за проблем. Многи нису ни знали да постоји. Разлог за тако нешто је устаљено мишљење да су сва дешавања у оквиру породице приватна ствар и као такво породично насиље није могло да представља за друштво опасно дјело.
Свијест о насиљу у породици као и схватање и документованост овог преступа разликују се од земље до земље. Процјењује се да је у САД и Великој Британији само трећина случаја насиља у породици пријављена полицији. Према подацима Виктимолошког друштва Србије, свака четврта жена на Балкану трпи насиље у породици.
Насиље је сваки чин против воље појединца који угрожава лични интегритет било да се ради о психичком, физичком, сексуалном, економском насиљу. Породично насиље је стварно, пријетеће физичко, психичко. Сексуално, економско насиље над неком особом од стране друге особе ако је у крвном сродству или живи у заједничком домаћинству.
Процес одвијања насиља је сложен. Траје годинама и не дешава се изненада. Шансе да особа која је била жртва насиља у породици буде насилник је три пута веће него да је та особа остала одрастала у нормалној средини. Најчешћи узрочници ове врсте насиља су љубомора, болести овисности, жеља за контролом, лоша материјална ситуација. Иако је у друштву најприсутнији облик насиља баш породично насиље, то је проблем о ком се у јавности најмање говори. Породично насиље је и даље табу тема, „прекривено“ је стереотипом патријархалног друштва, увријеђених породичних односа, ћутања и срама.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET