Nasilje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Nasilje". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

F O R K U P
EKONOMSKI FAKULTET BUJANOVAC
Tema: NASILJE
- seminarski rad -
Predmet : Sociologija
M E N T O R : S T U D E N T :
- oktobar 2011 -
SADRŽAJ:
Uvod 3
1. Nasilje 4
1.1. Osobine nasilja 4
1.2. Odbrambeni mehanizmi 5
1.3. Upravljano nasilje 6
1.4. Vrste nasilja 7
1.5. Nasilno ponašanje 7
1.6. Nasilje nad ženama 10
1.7. Šta je nasilje nad ženama? 11
1.8. Nasilje kao životni stil 11
Zaključak 14
Literatura 17
Uvod
Više se o nasilju ne može govoriti samo kao o tužnom dekoru naše svakodnevice. Ono je počelo da dobija nove oblike i forme i sasvim izvesno postalo je i deo surove političke borbe.
Društvo nam se nalazi u stanju stalne socijalne pregrejanosti, a to pogoduje nasilju i ekstremističkim obrascima ponašanja. U relativno kratkom periodu, nasilje je kod nas narastalo i dobilo sve moguće oblike: političko, rasističko, ono u oblasti trgovine, masovne kulture, sporta. Određene grupe nasilje koriste kao brz, lak i najednostavniji izlazak iz anonimnosti. U egzaltaciji nasilja pojedinac vidi priliku da se lako potvrdi, naročito ako je takvo ponašanje ostalo nekažnjeno i praćeno nepokolebljivim uverenjem da je u pravu. S druge strane, pojedinac kroz nasilne obrasce ponašanja potvrđuje svoj identitet.
Nasilni događaji ne mogu se više tumačiti samo kao primitivno i nekulturno buntovništvo koje uslovljava odrastanje na grub i sirov način. Patologija i nasilje odraslog doba je ’arheologija detinjstva’, što znači da se koreni nasilja čupaju ili sade u najranijem detinjstvu. Mnogi istraživači ističu da se ne može tući dete i istovremeno mu govoriti da je to za njegovo dobro i da sutra očekujete da će ono biti tolerantno i voditi računa o drugima. Ako u svom ličnom osećanju nemamo iskustvo da nas je neko voleo i da je brinuo za nas, teško da će nas u nekom odraslom dobu naučiti da govorimo jezikom tolerancije i međusobnog razumevanja.
Nasilje
Nasilje (dolazi od "sila"), označava odnos između dve strane u kome jedna strana uporabom ili samom pretnjom uporabe sile utiče na drugu stranu. Nasilje je svesna okrutnost usmerena prema drugima s ciljem stecanja moći pomoću nanošenja psihičke i/ili fizičke boli.
1.1. Osobine nasilja
Nasilje je karakteristika mnogih inteligentnih vrsta. U stvari, svih, gdje postoji mogućnost da se nanese nepravda, i na taj način ukloni protivnik iz arene. Svugde gde se bića trude dominiraju jedno nad drugim, nasilje postoji.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET