Uticaj porodice na pojavu maloljetne delikvencije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Uticaj porodice na pojavu maloljetne delikvencije". Rad ima 6 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U SARAJEVU
FAKULTET POLITIČKIH NAUKA
ODSJEK ZA SOCIJALNI RAD
ESEJ
UTICAJ PORODICE NA POJAVU
MALOLJETNE DELIKVENCIJE
Sarajevo, 2008 godine.
DEFINISANJE
Pojam delikvencija (tal. delinque – pogriješiti, činiti kaznena djela ) obuhvaća teže oblike asocijalnog, antisocijalnog, socio-patološkog i kriminalnog ponašanja s izuzetkom ubistva, kao što su krađa, pljačka, namjerno izazivanje šteta, požara, prijestupništva, devijatno ponašanje, huliganstvo, razbojstvo, vršenje kaznenih djela, krađa i vožnja automobila i motora itd.
Maloljetni delikventi su emocionalno nezrele osobe koje se odlikuju nemogućnošću kontrole emocija u odnosu na socijalne zahtjeve. Maloljetni  delikventi bi htjeli da odmah ostvare ono što žele i nisu u stanju da odlože svoje zahtjeve. U životu, emocionalno nezreli maloljetni delikventi samo žele zadovoljstvo i traumatski reaguju na većinu stvarnih situacija koje djeluju frustraciono.
Svako delikventno ponašanje u svojoj biti izaziva težnju za kompenzacijom osjećaja manje vrijednosti. Mladi delikventi su često u sukobu s okolinom, zakonom i policijom,što kod njih izaziva dodatan osjećaj straha i nesigurnosti. Maloljetnici su ponekad žrtve vlastitie kriminalne rodbine i poznanika.
Delikventno ponašanje djece može biti posljedica negativnih porodičnih uticaja.
Porodica je primarna društvena grupa koja ima jako bitnu ulogu u pogledu vaspitanja svojih malađih članova. Porodica uvodi mladog čovjeka u život i to od najranijeg djetinjstva.
DUŽNOSTI RODITELJA PREMA DJETETU
Roditeljske dužnosti prema djetetu dijele se na ona koja se odnose na ličnost i ona koja se tiču imovine djeteta. Sadržaj roditeljskog prava čine slijedeće dužnosti i prava koja se tiću ličnosti djeteta: čuvanje i vaspitanje djeteta, obrazovanje djeteta, zastupanje djeteta, izdržavanje djeteta.
Roditeljsko pravo se sastoji od dužnosti i prava roditelja prema djeci koja se tradicionalno dijele na ona koja se odnose na ličnost i ona koja se tiče imovine djeteta. Dužnosti i prava roditelja su neodvojivo vezana za prava i dužnosti djece prema roditeljima. Težište je pri tom na dužnostima roditelja, odnosno pravima djeteta. Postoje cilj priznavanje roditeljima roditeljskog prava zaštita ličnosti, prava i interesa, te imovine djeteta na najbolji način i u najvećoj mjeri. Na značaj ovih prava i dužnosti se ukazuje u osnovnim odredbama Porodičnog zakona, u kojima se kaže da su roditelji dužni starati se o životu i zdravlju svoje djece, kao i o njihovom podizanju, vaspitanju i obrazovanju , te da su djeca dužna starati se o svojim roditeljima, prema njima se odnositi s poštovanjem, pomagati im kada je to potrebno
UTICAJ PORODICE NA SVOJE MLAĐE ČLANOVE
Pored pozitivnog, porodica može da ima i negativan uticaj na mlađe članove.
Djeca se prirodno orjentišu prema svojim roditeljima, o oni svojim usklađenim i harmoničnim životom predstavljaju najdjelotvorniji factor usmjeravanja i pozitivnog strukturiranja mladih ličnosti.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET