religioznost kao element svesti mojih vrsnjaka | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "religioznost kao element svesti mojih vrsnjaka". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Економско-трговинска школа Врање
СЕМИНАРСКИ РАД ИЗ СОЦИОЛОГИЈЕ
ТЕМА: РЕЛИГИОЗНОСТ КАО ЕЛЕМЕНТ
СВЕСТИ МОЈИХ ВРШЊАКА
Врање, 24. април 2013 год.
С А Д Р Ж А Ј
Религија - појам……………..…..................... 1, 2, 3 стр.
Религиозност у породици…………...…......... 4, 5 стр.
Религиозност међу мојим вршњацима……... 5, 6 ,7 стр.
Закључак ........................................................... 7 стр.
Литература…………………………................ 8 стр.
*****Појам религије*****
Реч религија први је употребио хришћански филозоф Лактанције (4 век.н.е).Појам религије потиче од латинске речи ″religere″ што значи свезати, повезати, спојити у пренесеном смислу повезаност човека и више (божанске) силе. Религија је чврсто повезан систем веровања и обичаја који се односи на свете, тј. издвојене и забрањене ствари, и који све своје присталице сједињује у исту моралну заједницу звану црква.Религија је пре свега, један облик друштвене свести, један вид појимања, схватања, тумачења и уопште одржавања света, природе и људског друштва.
Религија представља духовну повезаност једне заједнице људи или неког појединца и замишљеног "надприродног" или "моћног бића" коме се човек клања, уважава га, стрепи, приноси му жртве, моли се за помоћ и спасење тј човек помоћу молитве или магијских радњи захтева помоћ, благостање и милост. Заузврат, човек својим ″боговима″, ″вишим силама″ или ″духовима″ приноси бројне жртве.Он то чини или у тачно одређеним временским периодима, када прекида редовне послове и посвећује се своме божанству, чиме увек изнова ″обавља савез са Богом″ или у тешким околностима, које су изненадне: на пример, када сунце немилице пржи усеве у пољу, или када болест прети да разори његову породицу, друштвену заједницу.
Термин религија има неколико етимолишких одређења:
* Једно полази од латинске именице "re ligio" који означава веровање у једног Бога и једну заједницу и једног владара, ко веровање у једну религијску истину.
* Друго одређује појам религије која је изведена од глагола "religere" а односи се на издвајање нечега од обичних ствари, а у пренесеном смислу значи одношење према нечему а посебно према божанству.
* Постоји тумачење које полази од глагола "relegere" под којом се подразумева разабирање, поново увиђање односа и везе човека са божанским бићем и др.
Религија је појава са којом се човек сусрео веома давно али која и данас након неколико миленија,као индивидуална и друштвена појава, као сегмент индивидуалне и друштвене свести, не губи на значају и актуелности. Према неким термин религија представља успостављање завета везе или повезаности са божанским бићем, црквом као божанском установом и људима, као издвајање нечега из обичних ствари што значи успостављање одређених односа према нечему, а посебно према божанству.
1
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET