Savremeno naučna-tehnološka revolucija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Savremeno naučna-tehnološka revolucija ". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Fakultet za saobraćajno inžinjerstvo – Drumski saobraćaj
SEMINARSKI RAD
Predmet: Sociologija
Tema: Savremeno naučna-tehnološka revolucija
Brčko 2013.
Uvod:
Tehnologija je danas jedna od najčešće upotrebljavanih riječi i to kako u naučnoj literaturi,
tako i u običnom govoru. Skoro da nema aktivnosti u kojoj nije prisutna tehnologija. Tehnologija predstavlja odnos č ovjeka prema prirodi i društvu i napore koje on čini u cilju zadovoljavanja svojih potreba. Tehnologija obuhvata čovjekove vještine, znanja i sposobnosti
da pravi, upotrebljava i izranuje korisne stvari koje mu služe za zadovoljavanje različitih potreba - materijalnih i nematerijalnih. Čitavu ljudsku civilizaciju karakterišu stalni napori u
cilju unaprenenja korišćenih alata, materijala, tehnike i tehnologije. Tehnologija se sastoji od
svih aktivnosti koje kao rezultat stvaraju neku vrijednost, bez obzira da li se radi o proizvodu
ili usluzi. Termin tehnologija se odnosi kako na najnovije pronalaske (radar, laser, ultrazvuk,
mikroprocesor, telefaks, kompjuter, i sl.) tako i na prastare izume (vatra, koplje, klin, poluga,
čekrk, dizalica, bakar, toč ak, ralo, slova i sl.). Sve to čini tehnologiju, odnosno razvoj tehnologije kroz vrijeme. Razvoj tehnologije je razvoj čovjeka, a ovim interakcijskim odnosom se razvijaju civilizacije.
Znač aj tehnologije za razvoj društva je nemjerljiv. Čovjek, djelujući na prirodu i društvo, razvija tehnologiju zavisno od svojih potreba i ciljeva društva. Prema tome, nije tehnologija neka natprirodna i nekontrolisana sila izvan čovjekovog domašaja, već čovjek svojim aktivnim odnosom prema prirodi i društvu razvija tehnologiju podrenenu sopstvenim potrebama.Tehnologija je, bez obzira na to da li su u pitanju stručna znanja, postupci ili procesna oprema,uključena u svaku aktivnost koja stvara novu vrijednost. Svaka aktivnost koja stvara vrijednost koristi neku tehnologiju pomoću koje kombinuje ljudske resurse i kupljene inpute da bi proizvela neki autput. Osnovu za razvoj tehnologije čine prirodne nauke: fizika, hemija, biologija, geologija i dr. Menutim, tehnologija je velikim dijelom bazirana i na matematici, a sve veći značaj dobijaju protokom vremena i veze tehnologije sa psihologijom, sociologijom, medicinom, naukom o radu i dr. Isto tako, tehnologija je blisko povezana sa ekonomijom i organizacijom. Veze tehnologije i ekonomije su veoma tijesne i kompleksne. Može se reći da danas praktično nema naučne discipline koja nije od interesa za modernu tehnologiju (menadžment, marketing, arhitektura, dizajn, mašinstvo, elektrotehnika, šumarstvo,poljoprivreda, pravo, ekologija itd.).Savremeni tehnološki progres je glavni faktor promjena u tranziciji industrijskog u postindustrijsko društvo. Tehnološki progres, kao osnovni pokreta č privrednog razvoja, obuhvata promjene u smislu stvaranja nove i unaprenenja postojeće tehnologije, sredstava i metoda proizvodnje koji obezbjen uju uštede u radu, razvoj novih i usavršavanje postojećih proizvoda, te unaprenenje organizacije i upravljanja. Savremeni tehnološki progres se ispoljava u fantastičnom razvoju tehnologije kroz automatizaciju, kompjuterizaciju, telekomunikacije, mikroelektroniku, robotizaciju, biotehnologije, genetski inženjering i opštu scijentifikaciju.
postindustrijskog društva
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET