Vremenske serije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vremenske serije". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај
Увод 3
1. Појам и врсте временских серија 4
1.1. Појам временских серија 4
1.2. Врсте временских серија 4
1.2.1. Моментне временске серије 4
1.2.2. Интервалне временске серије 5
1.3. Компоненте временске серије 5
1.4. Тренд компонента 5
1.4.1. Линеарни тренд 6
1.4.2. Параболицни тренд 7
1.4.3. Експоненцијални тренд 8
1.5. Сезонска компонента 9
1.5.1. Методи мерења сезонских варијација 10
1.5.2. Предвидјање сезонских варијација 11
1.6. Циклицна компонента 12
Закљуцак 14
Литература 15
Увод
Статистичка анализа промена посматраних појава током времена своди се на квантитативну анализу варијација временских серија и њихових међусобних веза. Те варијације исказане у апсолутним или релативним износима, јављају се као резултат сложеног и променљивог дејства бројних фактора, па се при анализи о томе мора водити рач уна како би се из једне временске серије прибавило што виш е информација, од којих су неке често скривене.
Статистика пруж а бројне и разноврсне методе анализе временских серија. Ти методи се, с обзиром на њихов приступ анализи, могу сврстати у две групе. Једну сач ињевају методи који анализи временских серија прилазе с домена времена а други они који јој прилазе с домена фреквенција.
Познато је да се динамичке појаве приказују временским серијама, како моментним тако и интервалним.
Оне показују велике промене, током времена, које настају у параметрима посматраних статистичких скупова као и у обиму самих скупова тако да је неопходно и испитивање њихових варијација као функције времена. Тако се са статичког прелази на динамички аспект анализе. Уместо стања скупа по датим обележјима у једном моменту динамичка анализа испитује кретање односно промене појава у сукцесивним временским интервалима.
Анализа временских серија заузима посебно место у проучавању опште друштвених а посебно економских појава.
1. Појам и врсте временских серија
1.1. Појам временских серија
Временску серију (серију динамике ) конституишу низови података о појави уређени по времену.
Свака временска јединица представља ч лана временске серије. Сукцесиван низ чланова садрж и низ нивоа (стања ) појаве. Први члан има почетни ниво појаве а последњи крајњи ниво појаве. Сви нивои појаве у временској серији су међусобно упоредиви. То је основна предпоставка објективне динамичке анализе. Међусобна упоредивост (хомогеност ) података о појави по свим члановима временске серије постиже се прецизном дефиницијом појаве која остаје у важности за цео период обухваћен временском серијом. Измена дефиниције појаве нужно повлачи и реконструкцију временске серије.
Нивои појаве морају бити међусобно упореди ви по садржају и по обиму.
Временске серија може да садржи апсолутне, релативне и средње величине појаве. Најпре се формира временска серија са апсолутним изразом за ниво појаве док се на основу ње или упоређивањем са другом временском серијом формира временска серија релативних или средњих величина појаве.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET