Tehnološki proces proizvodnje stakla | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tehnološki proces proizvodnje stakla". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Увод
Човек као биће има ту способност да ради и ствара. Дејством разних фактора животна средина је све угроженија. Температура на глобалном нивоу се повећава, озонски слој је све тањи, воде се све више загађују, природни ресурси се брзо исцрпљују, а количина загађујућих супстанци, међу њима тешких метала, нафте и њених деривата и др. у животној средини је све већа. Утицај човекове делатности на живе организме – људе, животиње и биљке је разноврстан и главним делом са негативним последицама. Све последице су резултат спреге великог броја мањих или већих измена на Земљи, којима је нарушено јединство организама и животне средине. Човек није одувек имао велики утицај на своју околину, у почетку је то била потреба за храном а касније је почео да експлоатише и прерађује сировине које су му потребне за живот и рад. То су били први кораци у покушају да човек потчини природу себи и да њена богатства искористи на што бољи начин.Временом се јављала све већа потреба за технолошким развојем. Човек је почео деструктивно да делује на живи свет око себе, а то за последицу има стварање услова за сопствено уништење. Примери теже предвидљивих трагичних ефеката деструктивног дејства на животну средину су нажалост све бројнији. Утицај човека на природну средину, прецизније, добио је планетарни карактер, а негативни ефекти постали су забрињавајући.
Технолошки процес производње стакла
Стакло је неоргански материјал, аморфне структуре висoких перформанси. Стакло је једнообразан, прозиран материјал, који се добија у сложеном технолошком процесу.
Због својих карактеристика, стакло је релативно чврсто, инертно, прозирно и биолошки неактивно, а има врло широку употребу у данашњем времену.
Основне сировине за производњу стакла чине:
кварцни песак
сода
натријумсулфат
кречњак и доломит
поташа
фелдспат
оксиди алкалних и земноалкалних метала: SiO2, Na2O, CaO, MgO, Al2O3, B2O3, PbO, ZnO, BaO.
Кварцни песак је силицијумдиоксид, SiO2, са нешто примеса, која у стакларској мешавини учествује са око 70%. Квалитет стакла зависи у великој мери од квалитета песка. Добар кварцни песак садржи преко 98% SiO2 и мало нечистоћа. Оксиди натријума, калцијума,као и мање количине Al2O3 и МgO, не сметају док оксиди Fe, Cr, V и Ti дају стаклу непожељно обојење: гвожђе и хром зелено, ванадијум и титан жуто.
Сода је по хемијском саставу натријумкарбонат, Na2 CO3. То је вештачка сировина, која се добија по Солвејевом поступку, полазећи од кухињске соли, амонијака и угљендиоксида (из кречњака):
NaCl+NH3+CO3 → NaHCO3+NH4Cl
Добијени бикарбонат се при загревању разлаже на карбонат, воду и CO2.
2NaHCO3 → Na2CO3+H2O+CO2
Овако се добија тзв.безводна или калцинисана лака сода.
Натријумсулфат, Na2SO4, је вештачка сировина, која се додаје мешавини као средство за бистрење или кaо топитељ. Зависно од тога разликујемо содну мешавину (сулфат само за бистрење), содно-сулфатну мешавину Na2O се уводи у стакло делимично из соде, делимично из сулфата). За производњу стакла, користи се безводни Na2SO4, који садржи 43,7% и 56,3% SO3.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET