Osnovne odlike opštine Kuršumlija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Osnovne odlike opštine Kuršumlija". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

OSNOVNE ODLIKE OPŠTINE KURŠUMLIJA
Opština Kuršumlija nalazi se na samom jugu Srbije i pripada Topličkom okrugu, između opština Leposavić, Brus, Blace, Prokuplje, Medveđja i Podujevo. Zauzima površinu od 952 km kvadratna i najveća je u Topličkom okrugu jer zahvata 42,7% teritorije okruga.
Na mestu današnje Kuršumlije u rimskom periodu se nalazilo značajno naselje At Fines, što znači “na kraju”. Naselje se nalazilo u centru današnje Kuršumlije i sve do 1934 godine postojali su ostaci zidina. Okolina Kuršumlije je dobila veliki značaj u 12-om veku kada je Stefan Nemanja tu podigao dvor od drveta i kamena, kao i dva manastira-Sveta Bogorodica i Sveti Nikola, pa je narod mesto nazvao Bele Crkve. Na početku turske vladavine mesto se zvalo Kursunulu-Kilise, kasnije Kuršumlje, a najzad po oslobođenju od Turaka 1878. godine Kuršumlija.
Opština Kuršumlija je najtipičnija “banjska opština i regija” pošto samo ona poseduje 3 priznata banjska turistička mesta u Srbiji. Prema realizovanom prometu od preko 215.000 nocenja u 2003, godini, opština Kuršumlija je na 8-mom mestu u Srbiji sa učešćem od 3.2%. Ispred nje su bile opštine Vrnjačka Banja, Savski Venac, Raška, Sokobanja i Stari Grad. Kuršumlijska opština je u vrlo nepovoljnom periodu po turistička kretanja, u periodu od 1991. do 2004. godine 9 puta ispunila uslov, pa se smatra pravom turističkom regijom. Inostrani turizam je slabo razvijen, posto nocenja stranih turista retko prelaze 1%.
U turizmu opštine Kuršumlija dominiraju 3 banjska mesta, i to: Kuršumlijska, Lukovska i Prolom Banja, u kojima se nalazi 99% smeštajnih kapaciteta ukupnog turističkog prometa. U kuršumlijskim banjama se ostvaruje 3.2% ukupnog banjskog turističkog prometa u Srbiji: Kuršumlijska Banja 1.5% je na 8-mom mestu, Prolom Banja sa 1.2 % je na 11-om mestu i Lukovska Banja sa 0.5% nalazi se na 21-om mestu u konkurenciji 44 banje Srbije.
Dužina prosečnog boravka turista od 1991.-2001. godine kretala se od 6.6 do 8.3 dana u godini. Organizovanje policijske škole u Kuršumlijskoj Banji odrazilo se na dužinu prosečnog boravka čitave opštine, pa je dostigao 12.5 dana u godini.
Opština Kuršumlija je najrazvijenija u Topličkom okrugu, ona daje 76.5% broja posetilaca, 94.9% nocenja, kao i 89% ukupnog broja ležaja. Ima i najrazvijenije ugostiteljstvo, jer raspolaže sa 56% sedišta i zapošljava 77.5% ugostiteljskih radnika okruga.
Značajnu turističku atrakciju predstavlja prirodni fenomen Đavolja varoš i mnogobrojni kulturno-istorijski spomenici.
ĐAVOLJA VAROŠ-JEDNO OD SEDAM SVETSKIH ČUDA
Lokalitet čudnog naziva “Đavolja varoš” pripada selu, takođe čudnog imena Đake (potiče od albanske reči “đak”-krv), na između 660 i 700 metara nadmorske visine, koji se nalazi na području opštine Kuršumlija. Zemljane figure ili kako ih lokalno stanovništvo naziva “kule” smeštene su u dve jaruge podeljene uskom vododelnicom. Jaruge tokođe imaju čudne nazive: jedna je “Đavolja jaruga”, a druga “Paklena jaruga”.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET