Potencijali Ovčarsko – Kablarske klisure za razvoj verskog, zdravstvenog i eko turizma | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Potencijali Ovčarsko – Kablarske klisure za razvoj verskog, zdravstvenog i eko turizma". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

VISOKA TURISTIČKA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA
BEOGRAD
POTENCIJALI OVČARSKO–KABLARSKE KLISURE ZA RAZVOJ VERSKOG, ZDRAVSTVENOG I EKO-TURIZMA
Seminarski rad
Novi Beograd, april 2011.
SADRŽAJ:
UVOD 3
I OVČARSKO-KABLARSKA KLISURA-PREDEO IZUZETNIH ODLIKA 4
II VERSKI TURIZAM 5
2.1 MANASTIRI 5
III ZDRAVSTVENI TURIZAM 13
3.1 OVČAR BANJA 13
3.2 TERMO - MINERALNI IZVORI 14
IV EKO-TURIZAM 14
4.1 AKTIVNOSTI 15
V SMEŠTAJNI KAPACITETI – OVČAR BANJA 16
ZAKLJUČAK 18
LITERATURA 19
UVOD
Ovčarsko – kablarska klisura važi za regiju izuzetne prirodne lepote, koju pored toga krasi i bogato kulturno – istorijsko nasleđe. Nažalost, u turističkoj ponudi Srbije Ovčarsko – kablarska klisura je prisutna u veoma malom procentu. Osim proučavanja Ovčarsko –kablarske klisure kao predela izuzetne lepote i značaja, predmet ovog rada su i njeni potencijali za razvoj nekih posebnih vidova turizma. Istažujući i uživajući u blagodetima koje Ovčarsko – kablarska klisura pruža, cilj ovog rada je da se ukaže na turistički potencijal koji postoji, a u znatnoj meri je zapostavljen.
Rad se sastoji iz pet delova. U prvom delu rada prikazane su osnovne geografske karakteristike Ovčarsko – kablarske klisure. U naredna tri dela rada akcenat je na nekim od selektivnih oblika turizma (verski turizam, zdravstveni turizam, eko-turizam) koji su primarni činioci za razvoj turizma Ovčarsko- kablarskoj klisure, a samim tim i turizma Srbije. U poslednjem delu napravljen je osvrt na smeštajne kapacitete koji turistima ove destinacije stoje na raspolaganju.
Ovčarsko-kablarska klisura je Uredbom Vlade Republike Srbije zaštićena kao predeo izuzetnih odlika i kao prirodno dobro od izuzetnog značaja svrstana u „I kategoriju“, a za staraoca je određena „Turistička organizacija Čačka“. „Ovčarsko-kablarska klisura je predeo izvanredne pejzažne raznolikosti, lepote i atraktivnosti, jedinstvena i veoma značajna kulturno-istorijska celina od deset manastira, drugim memorijalnim i sakralnim objektima i obeležjima, osobeni naslednik geonasleđa značajan kao primer međudejstva geoloških, geomorfoloških, hidroloških procesa i pojava, područje raznovrsne i višestruko značajne flore i faune“.
I OVČARSKO-KABLARSKA KLISURA – PREDEO IZUZETNIH ODLIKA
Ovčarsko-kablarska klisura je usečena izmedju planinskih masiva Ovčara i Kablara širine od 50–100m. Klisura, ukupne dužine od oko 20 km, spaja čačansku sa požeškom kotlinom. To je gorostasna i najživopisnija klisura Srbije. Odlikuje se strmim, visokim krečnjačkim stranama u kojima se zapažaju otvori nekoliko pećina, zatim uklještenim meandrima koje pravi reka Zapadna Morava i jedinstvenom florom i faunom. Dno korita Morave leži na 270 m nadmorske visine, što znači da se najviši vrh Ovčara (985 m), nalazi 710 m nad rekom - to je ujedno i najveća dubina klisure.
Uredbom Vlade Republike Srbije (Službeni glasnik RS br. 16/2000) Turistička organizacija Čačka je obavezna da sprovodi program monitoringa zaštićenog prirodnog dobra „Ovčarsko-Kablarska klisura“. Naučno-istraživačke aktivnosti se realizuju zahvaljujući stručnjacima Ekološkog društva "Čačak" iz Čačka, Zavoda za zaštitu zdravlja iz Čačka, Biološkog fakulteta iz Kragujevca, Agronomskog fakulteta iz Čačka. Naučno-istraživački radovi objavljuju se u Beležniku Ovčarsko-Kablarske klisure u izdanju „Turističke organizacije Čačka“. Monitoring obuhvata sledeća istraživanja:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET