Primjena koncepta održivog razvoja turizma na primjeru hotela Splendid | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Primjena koncepta održivog razvoja turizma na primjeru hotela Splendid". Rad ima 36 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Uvod
Termin održivi turizam se nametnuo zbog sve veće ugroženosti prostora koja je izazvan ljudskim faktorom i to kroz: neplansku izgradnju, nedostatak turističkog planiranja i turističke politike, prekomernog korišćenja prirodnih potencijala i sl. Turizam i održivi razvoj su međuzavisne i međusobno uslovljene pojave. Turizam je najviše zainteresovan za očuvanje resursa, jer se njegov razvoj i temelji na resursima. Koncepcija održivog razvoja turizma podrazumjeva zaštitu i održivost svih turističkih resursa i temelji se na zadovoljenju potreba sadašnjih, ali i budućih generacija.
Održivi razvoj se temelji na tri načela: nečelo ekonomske održivosti, načelo ekološke održivosti i načelo društvene održivosti. Društveni aspekt se odnosi na pravednost pri raspodjeli, osnaživanje, socijalnu mobilnost, očuvanje kulture i slično. Ekološki aspekt vezan je za prirodne resurse, biodiverzitet, integritet ekosistema, čist vazduh i vodu. Ekonomski aspekt odnosi se za usluge, potrebe domaćinstva, rast industrije i poljoprivrede, kao i produktivno korišćenje radne snage.
Kategorizacijom objekata za pružanje usluha smještaja, kategoriju 5 zvjezdica čine ugostiteljski objekti posebnih karakteristika, opšte poznati po svojoj tržišnoj superiornosti u pogledu objekata, usluga i ambijenta. Primjer takvog hotela je hotel Splendid u Bečićima koji ćemo uzeti za primjer u ovom radu.
Cilj ovog rada je da ukaže na usklađenost prostornog sklopa hotela Splendid sa okruženjem kao i da opišu zadaci i odgovornosti većine sektora u okviru hotela , kao i otkriju specifičnosti ponude i tražnje.
Hotelska industrija i koncept održivog razvoja u turizmu
Opšte je poznata situacija bila u svim zemljama Istočne Evrope na početku njihove tranzicije, početkom devedesetih prošlog veka. Turizam je, sem malobrojnih izuzetaka, bio potpuno zapostavljen. Putovanja su takoreći bila zabranjena van tih zemalja, primanje „gostiju sa zapada“ je bilo svedeno na minimum. To je za sobom između ostalog povuklo smanjen i gotovo zaustavljen razvoj hotelskih kapaciteta svuda po bivšim zemljama „istočnog bloka“. Zbog toga su tokom nadolazeće tranzicije veliki iznosi slobodnih investicija, usmerena i u ponovan oporavak postojećih hotelskih kapaciteta..Pokretanje i proširenje novih biznisa, iziskivao je nove smeštajne kapacitete za nove poslovne poduhvate. Zatim je usledilo i njihovo brojčano proširenje, pa su može se reći, hoteli počeli da niču kao pečurke posle kiše. Današnje hotelsko tržište može da očekuje period tranzicije sa procesima modernizacije - renoviranja i uz izgradnju novih projekata u hotelskoj industriji u narednom periodu. Tržište je kao i u ostalim sektorima nerazvijeno, većina trenutne ponude je ispod standarda i ponude, koji se sreću u razvijenim ekonomijama. Nadalje stiče se pogrešan utisak o standardizaciji koja je primenjena, a koja ne zadovoljava međunarodni sistem klasifikacije hotela.Nekoliko prepoznatljivih međunarodnih operatora su prisutni na tržištu, kao na primer Hyatt i Best Western već postoje na tržištu, ali veliki deo tržišta je još uvek nepopunjen i slobodan.
Osamdesetih godina 20. Vijeka dešavaju se promjene u razumjevanju razvoja. Dolazi do otklona od dominacije koncepta ekonomskig rasta i razvoja. Svjetska komisija za životnu sredinu i razvoj Ujedinjenih nacija, tzv. Brundtland komisija, publikovala je 1987. Godine dokument ‚‚Naša zajednička budućnost‚‚ kojim se u prvi plan stavlja orjentacija ka koncepciji održivog razvoja. Smatra se da je održivi razvoj koji zadovoljava potrebe sadašnje generacije bez ograničenja mogućnosti budućih generacija da zadovolje sopstvene potrebe.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET