Rgotina - Seoski turizam | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Rgotina - Seoski turizam". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Универзитет у Београду
Географски факутет
Семинарски рад
РГОТИНА
Београд, 2010
Садржај
Увод...............................................................................................................1
Географски положај.....................................................................................2
Атрактивности..............................................................................................3
Инфраструктурна опремљеност.................................................................7
Туристички капацитети...............................................................................8
Закључак.......................................................................................................9
Литература..................................................................................................10
Увод
Рготина је насеље у општини Зајечар, у Зајечарском управном округу. Данас је најзначајније туристичко излетиште, углавном због Рготског језера које се налази надомак насеља. Рготина се прочула и по КУД “Знање имање”, ФК “Кварц”, који је 2005. године обележио три деценије, ловачком друштву и удружењу занатлија. Неодвојиви део села, срце села, је рудник кварцног песка “Кварц”, који је 2005. године обележио 100-годишњицу постојања и рада и захваљујући коме је за Рготину, мало насеље поред Зајечара, чула читава Србија.
Овде, пре свега, туристе привлачи и то што Град Зајечар је веома богат културно-историјским споменицима. Сигурно највећи споменик културе на овим просторима јесте археолошки локалитет Феликс Ромулиана, из доба римског цара гаја Галерија Валерија Максимилијана и стављена је на списак светске културне баштине под заштитом Унеско-а.
У време летњих дана ово је једно од најатрактивнијих и најпосећенијих излетишта Зајечарског становништва.
Географски положај
Општина Зајечар је општина у Србији. Налази у централном делу Тимочке Крајине, у Зајечарском округу и обухвата Зајечарску котлину, источни део Црноречке и северни део Књажевачке котлине, као и јужне делове Неготинске крајине и административно је средиште Зајечарског округа. Насеље Рготина се налази у источној Србији, на петнаестом километру пута од Зајечара према Бору. Географске координате овог насеља су 44° 00′ 25" СГШ и 22° 16′ 02" ИГД и припада централноевропској временској зони. Насеље се простире на 153 метара надморске висине.
Село је збијеног типа. Куће су углавном груписане око старе саобраћајнице Зајечар – Неготин и око саобраћајнице Зајечар – Бор. Поједини делови села називају се: Слана бара, Гола главица, Горња мала, Бачиште, Скапеј, Кључ и Црневна. Најгушће насељено насеље је Скапеј, а у задњих неколико година формирано је и такозвано 'Ново насеље'. Куће су углавном сазидане на крају лепо уређених дворишта. Сазидане су од савремених материјала, бетона и цигле и веома су просторне и добро осветљене.
Атрактивности
Природне вредности
Рготско језеро је најзначајније туристичко излетиште у општини Зајечар. Налази се надомак села Рготина, а настало је као последица вађења кварцног песка за потребе рудника који се налази у селу. Језеро је настало од подземних извора, а како му је дно песковито, вода у језеру је изузетно бистра и високо провидна.
Рготско језеро су створиле подземне воде и кишница која се скупљала у ископинама кварцног песка.
Слика 1: Рготско језеро
На језеру од објеката постоји само мањи ресторан, терени за мали фудбал и одбојку на песку.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET