Vidovi turizma u Crnoj Gori | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vidovi turizma u Crnoj Gori". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Sadzaj
Uvod………………………………………..……………………………………………………………………………2
Planinski turizam…………………………………………….…...……………………………………………….4
Primorski turizam…………………………………………………….…………….………………………………6
Jezerski turizam……………………………………………………………………………………..……………..6
Nacionalni parkovi…………………………………………………………….………………………………….7
Banjski turizam……………………………………………………………………………………………………..8
Zakljucak……………………………………………………………………………………..……………………....9
Literatura…………………………………………………………………………………………………………….10
Uvod
Crna Gora je prva ekološka država na svijetu koja sve više ulaže u razvoj održivog turizma i zaštitu ambijentalnih i kulturnih vrijednosti. Geografski položaj, klimatske prilike i karakteristike njenog prostora, kao i prirodni resursi i njihov raspored, čine Crnu Goru po mnogo čemu izuzetnom evropskom državom. Na nešto manje od 14.000 kvadratnih kilometara, smještene su izuzetne prirodne vrijednosti kakve su Bokokotorski zaliv i pješčane plaže južnog dijela jadranske obale, najveće jezero na Balkanu - Skadarsko jezero, kanjon rijeke Tare i planine sjevernog regiona sa često netaknutom prirodom, brojnim ledničkim jezerima i vrhovima od oko 2.500 metara nadmorske visine. Priroda Crne Gore, uključujući bogati biodiverzitet i specifične pejzažne vrijednosti, je jedno od njenih najvećih bogatstava. Po broju vrsta po jedinici površine, Crna Gora se ubraja među prve zemlje u Evropi, a ujedno je i dom mnogim endemskim vrstama . Nacionalnim zakonodavstvom je trenutno zaštićeno 7.7% teritorije (4 nacionalna parka i područja sa nižim stepenom zaštite).
Značaj i izuzetnost nekih od prirodnih vrijednosti i kulturno istorijskih spomenika u CrnojGori prepoznale su i međunarodne organizacije koje sa bave očuvanjem prirodnog nasljeđa. U okviru UNESCO-a zaštićeni su basen rijeke Tare od 1977. godine, i Kotorsko-risanski zaliv i Nacionalni park Durmitor program Svjetske prirodne i kulturne baštine, od 1979. odnosno od 1980.
U Crnoj Gori najbolje razvijeni vidovi turizma su planinski i primorski.
Planinski turizam u Crnoj Gori
Ponuda Crne Gore, sto se tice planinskog turizma je velika. Krecuci se redom od juga prema sjeveru, tu su : 1) Crnogosko Primorje: Lovcen(1657m), Orjen(1894m) i Rumija(1595m);
2) Zaravan dubokog krsa: Tikvina(1586m), Troglav(1554m) i Jelova Gora(1171m);
3) Udolina sredisnje Crne Gore: Lednice(Ruzica) (1954m)Golija(1935m) i Nozdra(1508m);
4) Oblast visokih planina i povrsi: Maglic(2386m), Volujak(2336m), Durmitor(2523m), Sinjajevina(2203m), Bjelasica(2139m), Komovi(2487m), Prokletije(2153m);
5)Oblast sjeverozapadne I sjeveroistocne Crne Gore: Cakor(1849m), Mokra planina (1911m), Ahmica(2403), Lisa (1506m) .
Gotovo svaka od nabrojanih planina je po necemu jedinstvena. Na Lovcenu se nalazi Njegosev mauzolej, uglavnom na svim ovim planinskim masivima se nalaze mnogobrojna glecerska jezera, stogodisnjim sumama i planinskim potocima. Mnoge su poznate po brojnim izletistima za masovni planinski turizam, kad su u pitanju jezerske doline i uopste doline u tim planinama, a neke od njih vrlo alpinisticki i planinarski atraktivne. Svi ovi masivi su konglomerat kanjona: Tare jedan od najljepsih u Evropi, Nevidio zadnjeg osvojenog u Evropi, Mrtvice najdubljeg u Evropi itd. Durmitor je planina sa najbole razvijenim turizmom, zimskim i ljetnjim. Osnovna odlika reljefa durmitorskog područja jeste prostrana visoravan na 1500 metara nadmorske visine, koju presecaju duboke kanjonske doline i sa koje se uzdižu impozantni planinski vrhovi.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET