Vinski putevi Fruške Gore | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vinski putevi Fruške Gore". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Sadržaj
Uvod 1
1.Vinski turizam 2
2. Vinogradarstvo i vinarstvo u Srbiji 3
2.1 IstorijaVinogradarstva i vinarstva u Srbiji 3
2.2 Vinarska istorija Srema 5
2.3 Vinogradarstvo i vinarstvo danas 6
2.4 Legenda o bermetu 8
Zanimljivosti 10
Zaključak 11
Literatura 12
Uvod
Većina zemalja u našem okruženju uspela je da u svojoj sredini uspešno reši, stimuliše i organizuje takozvani “Vinski turizam” stvaranjem “Vinskih puteva” kao što su  Vinske ceste u Sloveniji i Hrvatskoj, Wine strase u Nemačkoj i Austriji itd. dok kod nas još uvek mnogima nije jasno šta je to. Državna ministarstva i turističke organizacije i agencije su ta mesta koja bi, po našem mišljenju, prva trebalo da na pravi način shvate važnost i prednost ovog vida turizma. Činjenica je da se čine neki pokušaji u tom pravcu ali to nije sveobuhvatno i na pravi način medijski propraćeno. Srbija kao zemlja, u ovom pogledu, itekako ima šta da ponudi stranom i domaćem gostu, ali to mora da bude urađeno tako da se u potpunosti ispune svi standardi za ovaj vid turizma kakav se praktikuje u vinarski  razvijenim zemljama Evrope. Povodom toga, u ovom radu ćemo se baviti opisom područja sa velikim potencijalom za razvoj ovog vida turizma u Srbiji, a to je Fruška Gora. U ovom radu ćemo vam najpre predstaviti sam pojam vinskig turizma, način na koji se on razvijao u Srbiji kroz istoriju na području Srema sve do današnjeg dana. Cilj rada je predstavljanje ove turističke destinacije kroz istorijski razvoj vinskog turizma u našoj zemlji. Fruška gora (mađarski: Tarczal, latinski: Alma Mons) je ostrvska planina u Sremu. Najveći deo Fruške gore se nalazi u Srbiji, u Vojvodini, dok mali deo zalazi u istočnu Hrvatsku, u Vukovarsko-srijemsku županiju. Prostire se na dužini od oko 75 km, a široka je 12-15 km. Fruška gora je 1960. godine proglašena nacionalnim parkom. Zahvata površinu od 25.525 km². Najviši vrh je Crveni čot (539m), a ostali značajni vrhovi su Stražilovo (321m), Iriški Venac (451m), Veliki Gradac (471m) itd. Naziv "Fruška" potiče od reči etnonima Franak što ukazuje da su Franci naseljavali ili kontrolisali ovu planinu. Fruška gora je ostrvska, stara gromadna planina.
Doline i padine Fruške gore su prekrivene livadama, pašnjacima i žitnim poljima, na padinama su voćnjaci i vinogradi sa čuvenim vinskim podrumima, a delovi viši od 300 m su obrasli gustom listopadnom šumom. Na Fruškoj gori je najveća koncentracija lipove šume u Evropi. Oko 700 vrsta lekovitog bilja raste na ovoj planini. Neke od brojnih životinjskih vrsta su jeleni, mufloni, lasice, divlje svinje, risovi itd.
Najznačajniji spomenik kulture predstavljaju 16 srpskih manastira raspoređenih po celoj planini. Podigli su ih Srbi koji su na Fruškoj Gori, kao i u čitavom Sremu prisutni još od vremena naseljavanja na Balkan. Zbog toga mnogi Frušku goru nazivaju srpskom “Svetom Gorom”.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET