Opera Knez Igor | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Opera Knez Igor ". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


  Instrumentalna muzika u svojim formama,  solističkoj, kamernoj i orkestarskoj, bila je najpodesnije tlo za nove pokušaje. I vokalno-instrumentalni slog  mogao je da bude pogodan u istom smislu, pod uslovom da se u strukturi da dominantna uloga glasu. Kulturni život druge polovine XVIII vijeka nagovještavao je francusku revoluciju. Kompozicije koje su nastajale u to vrijema bile su brojne. Umjetnost nastala u revoluciji uticala je na izmjenu socijalnog položaja umjetnika, pružila mu je izvjesnu nezavisnost i otvorila šire horizonte. Njene ideje su se odrazile na sveukupna stremljenja XIX vijeka u pogledu na približavanje umjetnosti većem krugu zainteresovanih ljubitelja. U ravnotežnosti oblika sadržaja, racionalnost i težnja ka čistoj, jasnoj i jezgrovitoj liniji, za jednostavnošću i mirnom veličinom, obilježja su epohe sa kraja XVIII i početka XIX vijeka. Oko osamdesetih i devedesetih godina XVIII vijeka nastala je uravnoteženost u obliku , sadržaju i stilu u dijelima predstavnika bečkih klasičara, koji su svoja ostvarenja izgrađivali na tekovinama homofonih dostignuća baroka, rokokoa i „osjećajnog stila“, i u prvim fazama svog rada pripadali su svijetu divertimenata i kasacija tzv. predklasičnog perioda. Melodija nije vise bila motorična i linearna, već je zadržala simetrična i periodična svojstva koja nisu bila nepoznata ni kompozitora predhodnog vijeka. Fraze su često počinjale razloženim akordima, a u  harmoniji su se pojavile novine u upotrebi vantonalnih dominanti, kao i slobodnih modulacija. Ustaljuje se broj i vrsta instrumenata u orkestru sa gudačkim , drvenim duvačkim i limenim duvačkim instrumentima i timpanima, a čembalo ustupa mjesto klaviru. Kompozitori se interesuju za prirodu i psihološko slikanje ličnosti. Kompozitori iz perioda klasike su dali svoj doprinos za izgradnju sonatnog oblika.
Borodin ma koliko bio dubok psiholog u vajanju svojih operskih likova, u prvom redu nameće se kao slikar epskih istorijskih prizora, pjesnik koji romantičarskim zanosom i rodoljubivošću dočarava u krupnim potezima istorijski ambijent u kome se odvija dramska radnja. Ličnosti u operi je sa više fantazije i uživljavanja u istorijski ambijent, dočarao mjesto, vrijeme i duh epohe Igora Svjatoslavoviča. Od početka pa do kraja opere ništane kvari cjelovitost herojskog lika Igora i njegove žene Jaroslavne.
Opera je puna istočnjačkih ritmova, pa je brzo stekla veliklu popularnost, posebno zbog pjevačkih i plesnih prizora. Od arija se ističe poznati Igorov monolog u sužanjstvu s poznatim usklikom Dajte mi slobodu, velika arija viteškog kana Končaka i veliki prizor iz poslednjeg čina, poznat pod nazivom Plač Jaroslavne. Plesni prizoi smješteni su u polovjecki logor. Ova opera je prvi put izvedena 25. oktobra 1890. godine.
Opera Knez Igor je pisana u četiri čina sa prologom. Libreto je napisao sam kompozitor.
Lica:
Knez Igor, vladar u Putivlju
Jaroslavna, njegova druga žena
Vladimir, njegov sin iz prvog braka
Knez Galicki, brat Jaroslavne
Končak, kan tatarskog plemena Poloveca
Končakovna, njegova ćerka
Olvur, pokršteni Polovec
Skula
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET