Robert Capa | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Robert Capa". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


INTERNACIONALNI UNIVERZITET U NOVOM PAZARU
Robert Kapa
Seminarski rad
INTERNACIONALNI UNIVERZITET U NOVOM PAZARU
Fakultet humanističkih nauka
ODSEK: DIZAJN I MODNA KREACIJA
Robert Kapa
- Seminarski rad -
Bojana Pendić
Novi Pazar, maj, 2010.
Uvod
Izuzetan značaj fotografije prevashodno leži u činjenici da odražava moć prolaznog u neprolaznom, da beleži onaj posebni trenutak koji nijedan drugi medij nije u mogućnosti. Fotografija beleži trenutak, ona je svedok događaja i govori univerzalnim jezikom koji svi razumeju.
Za većinu ljudi fotografija služi samo kao medij za čuvanje uspomena, sredstvo za beleženje mesta i događaja. Jednom rečju licno ili familijarno svedočanstvo uhvaćeno u jednom spontanom trenutku.
Robert Kapa
Rober Kapa (22.oktobar 1913 - 25. maj 1954, Budimpešta) bio je poznati svetski fotograf i jedan od najznačajnjih ratnih fotografa XX veka koji je bio u čak pet ratova: - Španski građanski, Drugi Kinesko-japanski, Drugi svetski rat na evropskim bojištima, Arapsko-izraelski 1948. i Prvi indokineski rat, u kome je 1954. i poginuo s kamerom u ruci.
Slika 1. Robert Kapa
Biografija
Njegovo pravo ime je Endri Fridman, ali zbog svog jevrejskog porekla u rodnoj Mađarskoj nije video budućnost, zato sa nepunih osamnest godina on odazi iz svoje zemlje.
U Nemačkoj započinje studije političkih nauka ali u međuvremenu nalazi posao kao fotograf, nakon čega njegova ljubav prema fotografiji postaje sve veća.
Robert Kapa je bio pomalo nemaran kao fotogaf ali pažljiv i predan kao čovek. Hrabro je učestvovao u svim većim tragedijama svog vremena ali nikada nije izgubio ljubav i veru. Izuzetno brzo je otkrivao istinu. Znajući istinu, bez puno premišljanja je preuzimao rizik, rizik koji nije uključivao bilo kog sem njega. Kao i većina imao je mane, ali njegove mane su bile uvek šarmantne a vrline nikada dosadne. Bio je pravi gospodin, uvek dobro ubučen. Često je pio ali nikda nije bio pijan. A potom je odlazio kući, u hotelsku sobu. Njegova kuća je bila u svakom većem gradu na svetu.
Poznavao je rat jako dobro, ali ga je prezirao. Uzaludno je tražio mir. Bio je pretnja samo u jenom pogledu; bio je izuzetno loš vozač. Lakše je prihvatao rizik odlaska u rat nego prelazak Jelisejkih Polja. Voleo je zadirkivati i nasmejavati starije ljude. Bio je uzor mladima a da toga nije ni bio svestan. Deca su ga volela kao i mnoge žene. Ali on nikada nije govorio otvoreno o onome što ga muči. Patio je u sebi zbog samoće, nesigurnosti, slomljenog srca. Umro je sa kamerom u ruci i tako se njegova priča iznenada završava. Iza sebe ostavio je termos konjaka, nekoliko dobrih odela, i svoje slike, od kojih su neke najbolje uhvaćeni momenti u savremanoj istoriji. Takođe iza sebe ostavlja legendu, za koju ne postoji drugi opis osim … Kapa.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET