Romantizam u Srbiji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Romantizam u Srbiji". Rad ima 25 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Увод
Романтизам се сматра као доминирајући правац у Европи XIX века. Корени романтизма потичу из барока. За романтизам се може рећи да у њему преовладава уметничка фантазија, машта и сензибилност, овде се такође јавља склоност ка индивидуализму, револту и меланхолији.
Сложеност, разноврсност, многозначност, па и бројне противуречности уметничких појава овог времена делимично су резултат чињенице што у изградњи „духа времена“ учествује велики број народа. Романтизам се по томе разликује од предходних епоха, јер некад су се доста јасно могле разликовати етапе установљења стила у једном духовном простору, а затим њихово преношење и реинтерпретација у другим. Али, у романтизму то није био случај. Његова уметност се не може свести на један национални модел. Већ у првим манифестацијама романтичарског духа уочава се појава сродних, мада не и истоветних тенденција у оквиру разних националних традиција, као и њихово међусобно прожимање.
За време романтизма композитори стварају клавирска дела и соло песме уз клавирску пратњу, и у то време изузетан процват доживљава и опера. Уметничко дело према захтеву романтичара, мора како они кажу имати јединствену, непоновљиву концепцију. Од самог почетка романтизам има жељу да цео свет преобрази кроз уметност. У овом послу уједињују се све дисциплине.
Одлике романтизма
Реч романтизам потиче од Грчке речи роман- којом се још у XVII веку означавају приповедачка дела у којима се описују догађаји или пејзажи са меланхоличном атмосфером. Одлике романтизма су те да центар романтичарског света постаје људска душа – у животу и у стваралаштву. Жеља за самопознајом је изразито јака. Романтичари идеализују природу и људске односе.
Такође, битна је и та одлика што периодизација романтизма отежава и нове стилске тенденције које се нису у свим уметностима појавиле истовремено, као ни у свим земљама.
У Србији се током више од једног века – почевши од тридесетих година XIX до средине XX музика развија у примарно романтичарским оквирима. Та њена еволуција може се огледати кроз три етапе, и то:
Предромантизам – до почетка осамдесетих година,
Романтизам – Мокрањчево доба (до 1914) и
Позни романтизам – пут ка модерној ( до почетка педесетих година ).
У том дугом свом развоју Српска музика пролази пут од постављања темеља уметничке музике, па све до обликовања јасног идентитета богате, разгранате музичке традиције, која се активно укључује у светске развојне токове савремене музике.
2. Предромантизам у Србији
Предромантичарска уметност била је израз духовних потреба младог грађанства и њихових тежњи ка демократизацији уметности и важан део његове борбе за остварење национално-ослободилачких идеала. Идејни и садржајни кругови предромантизма у музици веома су блиски онима у тадашњој књижевности, јер се и у музици предромантизам развијао под утицајем просветитељске мисли: одликовали су га нова осећајност, интересовање за прошлост, тежња ка народном фолклору, природи и установљењу нових естетичких норми природности у избору изражајних средстава.
Типични облици испољавања у музици били су: комад с певањем, соло песме, хорска музика, дакле углавном, вокалне и вокално инструменталне форме.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET